Lansman Nedir?

Reklamlar


lansman-ne-demek

Lansman Nedir: Lansman, özellikle reklamlarda adını sıkça duyduğumuz bir kelimedir. Peki, anlamı çok bilinmeyen bir kelime olan lansman nedir? Lansman, Fransızcadan türeyen bir kelime olarak ortaya çıkan, tanıtım ve ortaya çıkarma anlamı taşıyan bir kelimedir.

Özellikle, televizyonlarda yeni bir ürünün tanıtılması konusunda lansman kelimesini sıkça duymaktayız. Lansman kelimesi genel olarak yanında birlikte bir kelimeyle birlikte kullanılır. Lansman fiyatı ve lansman rengi en çok duyduğumuz kavramlar arasında bulunur.

Lansman Fiyatı nedir?

Lansman fiyatı, normal fiyatlara göre çok daha uygun olmaktadır. Lansman fiyatları tanıtım fiyatı anlamı taşıdığından, tanıtımı yapılan ürünlerin ilk etapta fiyatları da çok daha uygun olmaktadır.

Bu sebeple, herhangi bir ürün satın alırken, lansman fiyatı üzerinden satın almak maliyet avantajı sağlamaktadır. Firmalar, lansman fiyatıyla bir ürünü sunduğunda, genel olarak maliyetin üzerine çok düşük kar marjları koymaktadır. Lansman fiyatlarıyla, müşteri potansiyeli elde etme amacı bulunmaktadır.

Örnekle açıklayacak olursa, piyasa değeri 200 bin TL olan bir konutun lansmanı için 150 bin TL tutarında bir fiyat belirlendiğinde, bu durum tüketicilerin ilgisini çekmektedir. Aynı konut, değeri üzerinden tanıtılmaya çalışıldığında ise ilgi daha düşük olmaktadır.

Bu nedenle firmalar lansman fiyatı üzerinden belirli bir süre satış yapıp sektörde yer edindikten sonra ürünün piyasa değeri üzerinden satışlarını sürdürme politikası izlemektedir. Böylece hem müşteri kitlesi artırılmakta, hem reklam çalışması yapılmış olmakta hem de kar elde edilmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir