Likidite nedir?

Reklamlar


likidite-44

Likidite nedir?: Likidite, ekonomide adını sıkça duyduğumuz kavramlardan birisidir. Peki, Likidite nedir? Menkul kıymet, döviz ve gayrimenkul gibi finansal varlıkların kolaylıkla nakde çevrilebilmesi durumuna likidite denmektedir. 

Likiditesi olmayan veya az olan varlıklar için nakde çevrilme işlemi zordur. Nakde çevrildiğinde de değerlerinde azalma meydana gelebilmektedir.

En likit varlık ise paradır. Günlük hayatımızda değişimlerin para ile olması ve hizmet ve mal alım satımlarında dönüşümüne gerek olmaması parayı likiditesi yüksek olarak ortaya çıkarmaktadır. Konut, tahvil ve otomobil alımlarında nakde dönüştürme işlemi zordur.

Bu tür varlıkların kağıt üzerinde yer alan değeri ile satım değerleri arasındaki fiyat farklı fazladır. Varlıkları likidite konusunda sıralayacak olursak eğer; çekler, devlet tahvili, şirket tahvili, hisse senedi ve dayanıklı tüketim malları ve taşınmazlar olarak bir sıralamaya koyabiliriz.

Likidite piyasalarından söz edecek olursak, istenilen ölçüde ticari faaliyetlerin gerçekleştirildiği ve katılımcıların fiyatların düzeyine etki etmediği piyasalar likit piyasa adını almaktadır.

Likit piyasalarda, varlık sabit bir fiyat üzerinden alınarak satılmaktadır. Bu nedenle varlık fiyatlarında ciddi bir değişiklik yaşanmamaktadır.

Likidite Yatırımcılar için Neden Önemlidir?

Yatırımcılar, yatırım öncesinde varlıklarının likiditesini ve kazançlarını değerlendirmektedir. Likit varlıklar yatırımcılara fiyatlar düştüğü zamanlarda yeniden yatırım yapmak için ulaşılabilir araçlar vermektedir.

Aynı zamanda likit varlıklar, yatırım risklerini de azaltmaktadır. Çok çabuk nakde çevrilebilme özelliğiyle de kar elde etme olasılığı yüksek olmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir