Maaş Hesabına Haciz Konur Mu?

Reklamlar


maas-hesabi-haciz

Maaş Hesabına Haciz Konur Mu?

Bankalar kredi ya da kredi kartı verirken birçok unsura bakmaktadır. Bunlardan bir tanesi de çalıştığınız yerdir. Sağlam bir maaşınızın olması bankanın size kredi ya da kredi kartı vermesini kolaylaştıran bir etmendir. Yani banka sizin maaşınızı kendisine güvence olarak görmektedir. Bunun sebebi borcunu sizden alamasa dahi alabileceği bir yer olmasıdır.

Yani siz borcunuzu ödemediğinizde banka maaşınıza haciz koyabilir ve alacağını bu şekilde tahsil edebilir. Bankalar borçlarının belli bir kısmı için maaşa haciz koyma ve alacağını bu şekilde tahsil etme hakkına sahiptir.

Maaş Hesabına Bloke Konur Mu?

Borcunu ödemeyen borçludan alacağını tahsil etmek isteyen banka borçlunun mal varlığına ve mülküne el koyma hakkına da sahip olmaktadır. Ancak bankanın el koyma sınırları da bir yere kadardır. Banka mülke el koyabilir, evi ve mülkü haciz de edebilir. Hatta borçlunun maaşının belli bir oranına da haciz koyabilir. Ancak maaşın tamamına bloke koyma hakkında banka da sahip değildir.

Hukuken alacak tahsil edilirken borçlu istatistiklere göre açlık sınırı olan ücretten daha az bir maaşa tabi bırakılamaz.

Haciz Nedir?

Borçtan dolayı borçlunun malına el konulma işlemine haciz denmektedir.

Maaş Haczi Nedir?

Haciz farklı biçimlerde konulabilir. Eve, araca, eşyalara haciz konulabileceği gibi maaşa da haciz konulabilir. Maaşa haciz konulması ile maaşın tamamı kesintiye uğratılmaz. Borçtan dolayı maaşın yalnızca bir kısmına haciz konulabilir.

Maaş haczi ise resmi olarak maaşlı çalışan herkesin haczine konulabilir. Yalnızca maaş haczinin kapsamadığı tek bir istisna vardır. Çalışan bir kişinin maaşına, emekli maaşına haciz konulabilir. Ancak dul maaşına haciz konulma hakkı bulunmamaktadır. Borç ne kadar olursa olsun dul maaşına haciz konulmamalıdır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir