Mantar yetiştiriciliği kredisi nasıl alınır

Reklamlar


Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Nasıl Alınır: Tarım sektöründe yapılan işlere devlet desteği büyük oranda artmıştır, son zamanlarda çok ilgi gören ve tarım sektörü içinde yer alan mantar yetiştiriciliği kredi desteği hakkında bilgi vermeye çalışacağız, işte detaylar.
 Ülkemizde tarım ve hayvancılık alanında gün geçtikçe yeni girişimlerin sayısı azalıyor ve bu işlerle uğraşan insanlar başka sektörlere kaymaya başlıyorlar, hal böyle olunca devlet tarafından bu açığın kapatılması için tarım ve hayvancılık ile ilgili projeler hazırlayan ve yatırımlar yapacak olan bireyler için özel kredi ürünleri sunularak bu alanda hibe kredilerin verilmesi ile sektörün canlandırılması hedefleniyor.

Son dönemlerin en gözde sektörlerinden bir tanesi ise mantar yetiştiriciliği kredisi ile mantar yetiştirme çiftliklerinin oluşturulması olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Çok farklı cinslerde mantar çeşitleri bulunmakla birlikte en çok kar elde edilecek olan mantar çeşitlerinin çörek, gelincik, höbelen, çam, kabara, timrit ve istiridye mantarları çeşitleridir. Genellikle Mantar yetiştiriciliği kredisi de en ok bu cins mantarlar için çıkmaktadır.

Sizler için detaylı olarak sorularla araştırmalarını gerçekleştirdiğimiz mantar yetiştiriciliği kredisi nasıl alınır birlikte inceleyelim;

Mantar Yetiştiriciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliği için büyük alan ve arazilere gerek olmaksızın küçük alanlarda üretim gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra çok kısa süre içerisinde yetiştiği için avantajlı bir üründür.

Fakat bu avantajlarının yanı sıra mantarın yetiştirileceği ortam çok önemli olmakla birlikte bakımının zahmetli oluşu, mantarın geçirebileceği hastalıklar ve hasat edilme işlemleri uzun ve zorlu süreçler olabilmektedir. Bu nedenle bu ürünün yetiştiriciliğinde konu ile ilgili teknik bilgilere sahip olan bireylerin başarılı olabildiğini görmekteyiz.

Mantar yetiştiriciliği ile ilgili bilgi sahibi olan çiftçiler için kültür mantarı yetiştiriciliği çok önemli bir yer tutmaktadır.

* Ülkemizde Antalya / Korkuteli ilçesinde 17.500 ton civarında kültür mantarı yetiştirilmekle birlikte bu oranlar ülkemizin kapasitesinin yarısı oranındadır. Bu oranları Türkiye Ziraat Odaları Birliği üzerinden Genel başkan Şemsi Bayraktar’ın açıklamalarından elde etmiş bulunuyoruz.

Yakın dönemlerde kültür mantarı yetiştiren çiftçiler üzerinden komposttan alınan KDV indiriminin düşürülmesi ile maliyetlerin daha düşük seviyelere düşmesini sağlayacaktır. Bu durumun mantar üreticilerini teşvik edeceği düşünülüyor.

Mantar Üretimi İçin Hibe Veriliyor Mu?

Kırsal alanların desteklenmesi amacıyla program kapsamında tarıma dayalı olarak gerçekleşecek olan yatırımların desteklenmesi ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hibe kararı 2014 yılında yürürlüğe girmiş ve uygulanmaktadır.

* Hibe krediler mantar yetiştirme tesislerinin kurulumu ve düzenlenmesi,

* İşletmede kullanılacak olan teçhizatların alımına yönelik, hayvancılık tesislerinin kurulmasını sağlayan kredilerdir.

* Buna ek olarak büyük baş ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği de hibe kredi kapsamındadır.

Ziraat Bankası Mantar Yetiştiriciliği Kredisi

Önemli devlet bankalarımızdan biri olan Ziraat Bankası son dönemlerde büyük talep gören mantar yetiştiriciliği ile ilgili özel kredi ürünleri sunan bir finans kuruluşudur. Özellikle Sarayönü bölgesinde yoğun olarak gerçekleştirilen popüler mesleklerden biri olan kültür mantarı yetiştiriciliği  bu bölgede bulunan Ziraat Bankası şubesi üzerinden yoğun şekilde krediler kullanılarak mantar yetiştirme yatırımları gerçekleştirildiğini görüyoruz.

Burada mantar yetiştiriciliği kredisi özellikle mantarların yetiştirileceği alanın büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Tarımsal şartların yerine getirilmesi sonucunda bankaya başvuru gerçekleştirilerek üretim tesisinin metrekaresi başına 35 lira kadar kredi verildiği görülüyor.

Tarımsal Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Burada Mantar yetiştiriciliği kredisi almak için öncelikle nüfus cüzdanınızın fotokopisi, çiftçilik belgesi (ÇKS Belgesi), Tarım işletmesinin tapu kaydı, kira kontratı gibi bilgileri (Tarımsal işletmeyi teşvik edici belgeler) hazırlayarak başvurunuzu o şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bu tür tarımsal krediler kullanılırken özellikle bu ürünlerin yetiştirilebildiği bölgelere yatırım yapılması çok önemlidir. Aksi halde mantar yetiştiriciliğine uygun olmayan bir bölgeye yatırım yapmak istediğinizde kredi onaylanması güç bir durumdur. Genellikle kredi alırken krediyi sağlayacak olan kurumlar ile bire bir görüşme sağlayarak kredi alacağınız için kurumlar üretimin gerçekleşeceği tesisin incelemelerini gerçekleştirmeden kredi onayı vermeyecektir.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz mantar yetiştiriciliği kredisi nasıl alınır konusunda eklemek istediğiniz her türlü soru, görüş ile öneriyi yorumlar bölümünden bize ve diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir