Mikro kredi nedir ve nasıl alınır?

Reklamlar


Mikro kredi nedir ve nasıl alınır

Mikro kredi nedir ve nasıl alınır: Mikro kredi son yıllarda özellikle kadınlar arasında çok kullanılan bir kredi türüdür. Mikro kredi, teminat gerektirmeyen ve alındığında sermaye olan küçük kredilerdir. Mikro kredi almak ve kullanmak için neler gerektiği hakkında biraz bilgi verelim istedik. İşte, mikro kredi nedir ve nasıl alınır?

Mikro kredi nedir?

Mikro kredi, kadınların rahatlıkla iş kurmasını sağlayan ve teminat gerektirmeyen kredi türüdür. Mikro kredi almak için aslında 5 kadının bir araya gelmesi istenir. Bu 5 kadının aynı mahalleden olması veya akraba olması tercih nedenidir. Mikro kredi alındıktan sonra bu 5 kadın farklı işler açabilirler. Mikro kredi başvurusunda ilk başvuruda 1000 TL kredi verilir. Aldıkları kredi düzenli ödenirse ve toplantılara düzenli katılım olursa ikinci kredi 2.000 TL’ye kadar çıkabilir. Zamanla çok daha fazla artışlar oluşabilecektir. İşte, bu nedenle mikro kredide öncelik fakir ve durumu kötü olan kadınlara verilir.

Mikro kredi nasıl alınır?

5 kişilik grup haline gelen kadınlar, Mikro kredi merkezine kredi almak istediklerini bildirirler. TİSVA yani Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından evinize gelip, kredi ile ilgili tüm bilgiler anlatılır. 3 günlük eğitim alınır ve eğitim sonrası işiniz kurularak faaliyete geçer. İşinizin nerede yapılacağı, ürünlerin nasıl satılacağı ve kar nasıl edilir soruları cevaplanır. İş kurulduktan sonra TİSVA’ya vadesi ile borç ödenir. Mikro kredi merkez telefonları; (0312) 436 90 90 numaradan aranır.

Mikro kredi şartları nelerdir?

Mikro kredi, dar gelirli ya da çalışma şansı olmayan kadınlar için hazırlanmıştır.

Kadınlar, mikro kredi kullanmak için başvurduğunda çalışma azimleri test edilir.

Mikro kredide geri ödemeler, haftalık olarak tahsil edilir.

Mikro kredi aldıktan sonra düzenli olarak ödeyen ve işini geliştirmek için toplantılara katılan kadınların daha yüksek meblağda kredi çekmeleri hakkı vardır.

Mikro kredi için gereken evraklar

Nüfus aile bildirimi, ev kira ise kira kontratı, sabıka kaydı, ikametgah belgesi, varsa gayrimenkul tapusu, kredi başvuru yapılan işin beyanı.

Mikro kredi ile yapılabilecek olan işler nelerdir?

Tavuk, hindi yetiştiriliciliği yapılabilir, boncuk, triko makinası, hazır giyim, ahşap boyama, terzilik, kozmetik satışı, ev yemekleri, tuhafiye, zücaciye açılabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir