Mortgage kredi hesaplama

Reklamlar


mortgage hesaplama

Mortgage konut kredisi hesaplama ile ilgili bilgi vermeden önce mortgage’in ne anlama geldiğini bilmekte fayda var. İngilizce bir terim olan mortgage, uzun vadeli ipotekli konut kredisi demektir. ABD ve Avrupa’da çok yaygın olarak kullanılan 20-30 yıllık vadelerle insanları ev sahibi yapan temel konut edindirme yöntemidir. Ülkemizde ise 2007 yılından itibaren yürürlüğe giren kanun ile uygulanmaya başlanmış önemli bir kredi kaynağıdır.

Mortgage kredi hesaplama nasıl yapılır?

Motgage kredi başvurusu yapmadan önce bütün bankaların mortgage faiz oranlarını karşılaştırmakta yarar var. Türkçe karşılığı “tutsat” olan mortgage ya da konut kredisi hesaplamasında nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bazı bilgiler verelim.

Konut kredisi ile ilgili araştırma yaparken bakılması gereken noktalar aslında bellidir. Burada ilk dikkat edilmesi gereken nokta, faiz oranları ve vade arasındaki ilişkidir. Bunun nedeni; Alacağınız kredi tutarı ne kadar olursa olsun, kredi vadesi uzun olduğu ya da uzadıkça faiz oranları ve sonucunda da toplam geri ödeme tutarı artış göstermektedir. Faiz oranlarındaki küçük görünen farklılıkların toplam ödeme tutarı üzerindeki önemini unutmamak gerekir. Konut kredilerinde rakamlar yüksek olduğu için, bir iki puanlık fark ek maliyet olarak ortaya çıkabilir.

Mortgage kredisinde vadenin kısa tutulması durumunda faiz oranlarının düştüğü doğrudur, ancak aylık ödenecek olan taksitlerin yüksek olacağını da belirtmek gerekir. Konut kredisi kullanıldığında krediye konu olan gayrimenkulün bankaya ipotek verileceğini de unutmamakta fayda var. Bundan dolayı da faiz oranları ve toplam geri ödeme tutarına bakarken, ödenecek olan aylık taksitlerin de mutlaka hesaba katılması gerekmektedir.

Konut kredisi yapılandırması:

Mortgage/konut kredisi ile ilgili yapılandırma denildiğinde, halihazırda ödenmekte olan yani kullanılan kredinin çok daha düşük faiz oranlı bir kredi ile yeniden yapılandırılması kastedilmektedir.

Yapılandırma öncesinde kontrol edilmesi gereken bazı noktaların olduğunu da belirtmek gerekir. Bunlar;

Kredinin kalan borç miktarı,

Mevcut kredinin faiz oranı ile yapılandırmada kullanılacak olan faiz oranı arasındaki fark,

Ödenmekte olan aylık taksitlerin yapılandırmadaki taksitlerle kıyaslanması,

Yapılandırma sonucunda ortaya çıkan toplam geri ödeme tutarının ne olduğu,

Kontroller neticesinde yapılandırma ile kalan kredi borcunun daha düşük faizlerle ödenmesi, aylık ödemelerin düşmesi, vade süresinin uzaması gibi avantajlar elde edilmesi mümkündür.

Hayallerindeki eve kavuşmak isteyen herkes, bankaların mortgage kredi hesaplama araçlarını kullanarak kredi faiz oranlarını öğrenebilir ve krediler arasında karşılaştırmalar yapabilir.

Mortgage kredi hesaplama için tüm bankaların linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Garanti mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 2. Akbank mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 3. İşbankası mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 4. Ziraat bankası mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 5. Vakıfbank mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 6. Finansbank mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 7. ING bank mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 8. HSBC mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 9. Yapı Kredi mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 10. Şekerbank mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.
 11. Odeabank mortgage kredi hesaplama için buraya tıklayın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir