Nasıl Erken Emekli Olurum?

Reklamlar


erken-emekli

Nasıl Erken Emekli Olurum: Emeklilik birçok kişinin hayalidir. Emekli olunduğunda hem çalışma zarureti yoktur. Hem de düzenli olarak maaş alınır. Ancak emekli olabilmek için eskiden yalnızca prim dolması beklenirken artık yaş, prim ödenen gün sayısı ve işe ilk başlanan tarih önem taşımaktadır.

Emekli olunması için kadında 58, erkekte 60 yaşının doldurulması şartı aranmaktadır. Prim ödenecek gün sayısı ise 7000 olmalıdır. Daha erken emekli olma şansı ise yaşını doldurup, primini dolduramayan kişiler için geçerlidir. Primi dolup da yaşı dolmayan kişilerin daha erken emekli olma şansı yoktur. Ancak yaşı dolup da primi dolmayan kişiler bulunuyorsa prim borcunu tamamlayarak emekli olma zamanını öne çekebilirler.

Emeklilikte Yaşa Takılma

Emeklilikte bir problem ise yaşa takılmaktır. Emekli olunması için iki şart koşulmaktadır. Birincisi prim borcunun doldurulması ikincisi ise yaşın doldurulmasıdır. Prim borcunun doldurulmasından sonra eğer ki yaş doldurulamamışsa yaşın dolmasını beklemekten başka çare de yoktur.

Prim borcunuz dolmuş olabilir ancak 45 yaşında olabilirsiniz. Böyle durumlarda 49 yaşınızı doldurmak için 4 yaş daha beklemeniz gerekmektedir.

Yaşınız ve priminiz dolduktan sonra emekli olmak için emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Emekli maaşınızın sayılması için dilekçenizin onaylanmış olmasına gerek yoktur. Emeklilik için dilekçenizi verdiğiniz ilk gün maaşınız için sayım yapılmaya başlanacaktır.

Yüksek Ücret Emekli Maaşınızı Artırıyor

Emekli maaşının tutarının belirlenmesinde emekliliğinizin gelmesinden sonra çalışıp çalışmamanızda etkilidir.

Eğer ki 2300 TL üzerinde bir geliriniz varsa ve hafif bir işiniz varsa emekliliğinizin gelmesinden sonra da çalışmaya devam etmelisiniz. Çalıştığınız her ay sizin alacağınız maaşı da artıracaktır.

Ancak 2300 TL altında olan bir maaşınız varsa emekliliğinizden sonra çalıştığınız her ay alacağınız emekli maaşının da azalmasına sebep olacaktır.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir