Nasıl kredi alabilirim Kredi onaylanmıyor

Reklamlar


Neden kredi alamıyorum

Nasıl kredi alabilirim, kredi onaylanmıyor ve neden kredi çekemiyorum diyorsanız, yazımızın devamını okuyun. Pek çok insanın başlıca problemi bankaya yapılan kredi başvurusunun red cevabı almasıdır. Çevrenizde pek çok insan, ben kredi alamıyorum diye hayıflanıyor. Peki, kredi başvuruları neden onay almıyor? Kredi başvurusu için neler etkendir? İşte, neden kredi alamıyorum ve cevabı;

Bankalar, kredi başvurunuzun yapılması ile birlikte sizi incelemeye alır. Her bankanın kendine özel kredi kriteri vardır. Aldığınız maaş ve ödeme geçmişiniz gibi noktalar baz alınarak oluşan bir kredi notunuz vardır.  Bankalar kredi notunuz sonrasında, o anki gelir durumunuz, borçlar ve ödeme geçmişinizi inceler. Aylık ödeme yapacağınız kredi tutarı, ev içinde olan toplam gelirin yarısını aşmayacak şekle getirilir. Sahip olduğunuz ev, arsa, dükkan, araba, hisse senedi ve hesaplar bankaya bildirilmeli ve ek gelir kaynakları ortaya çıkarılmalıdır. Çünkü, tüm bunlar kredi almanız için bankanın dikkat ettiği durumlardır.

Kredi başvurum neden onaylanmıyor?

İhtiyacınız olan kredi miktarını belirledikten sonra bankaya başvurdunuz ve kredi onayı alamıyorsunuz? Bankaların kredi başvurusu ile birlikte dikkat ettiği bazı kriterler vardır. Başlıca dikkat edilen nokta, bankalara daha önce yaptığınız ödemelerdir. Kredi, kredi kartı, çek, senet gibi borçlar son ödeme tarihinden önce ve gecikmeye düşmeden ödüyorsanız banka tarafından iyi müşteri kabul edilirsiniz. Fakat, tüm bunlardan bazılarında ödemelerde gecikmeniz varsa banka size kredi vermek istemeyecektir. Üstüne, Merkez Bankası kara liste kayıtlarında isminiz varsa borç bitmeden hiçbir banka size kredi vermez. Bankalar, sadece kendi bankası ile olan ilişkinizi değil, tüm bankalarla olan çalışmanızı ve Merkez Bankası kayıtlarına bakarlar. İşte, bu nedenle başka bankada olan gecikme sizin kredi almanızı engelleyebilir.

Kara listede olabilirsiniz

Yasal takipte olan ya da yasal takip sürecine giren bir banka borcunuz varsa, krediniz onaylanmaz. Bankalar, yasal takipte olan borcun bile tamamen ödenmesini bekler ve borç tamamen ödenince kredi başvurunuzu açar. Fakat, tüm bankalar ödeme güçlüğü çeken insanlara kredi vermede isteksizdir.

Kredi başvurunuz içeride, o anda borç tutarınız hesaplanarak değerlendirmeye alınır. Başvuru sırasında kredi kartınızda yüklü borç varsa veya ödenen bir kredi varsa aylık ödemeler toplandığında yüksek meblağ çıkacağından kredi onayı alamazsınız. Borçlar bittikten sonra yapılan başvurularda kredi alınacaktır.  Bir diğer önemli husus ise, başka insanlara olan kefilliğinizdir. Başvuru yaptığınızda kefillik belgeniz bile incelemeye alınır. Eğer, kefil olduğunuz kredinin meblağı yüksek ya da gecikme varsa kredi onayı almazsınız.

Not: Sık sık yapılan kredi başvuruları ve alınan olumsuz cevaplar, banka kredi notunuzda düşmeye neden olacağı için, tüm olumsuz nedenleri ortadan akldırdıktan sonra başvuru yaparsanız, işleriniz kolaylaşacaktır, aksi taktirde hiç bir şekilde onay alamadığınız gibi kredi notunuzda her defasında düşecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir