Ne kadar kredi alabilirim?

Reklamlar


ne kadar kredi alabilirim

Ne kadar ve kaç lira kredi alabilirim, bana ne kadar kredi çıkar diye düşünüyorsanız işte araştırmalarımızın sonucu. Günümüzde kredi başvurusu yapmak çok kolaylaştı. Başvuru yapmak kolay bir işlem olsa da kredi türlerinden hangisinin en doğru ve uygun kredi olduğunun netleştirilmesi zordur. Krediye başvuru yapacak olanlar ilk olarak bankanın uyguladığı faiz oranlarını, masraflarını, sigorta ücretlerini ve toplam maliyetini incelemelidirler. Bu şekilde hesaplama yapmak kredi başvurusu yaparken en doğru olan yöntemdir. Fakat yaptığınız hesaplamada kredinin sizin için en uygun kredi olması, alacağınız kredi tutarında bir değişikliğe neden olmayabilir.

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi gibi krediler için istenen belgelerin başında gelir belgesidir. Gelir belgesiz kredi çekmeniz ya da düşündüğünüz miktarda kredi almanız söz konusu olmayabilir. Bu durumda da ne kadar kredi alabilirim? sorusu aklınıza gelebilir.

Bankalar ne kadar kredi verir? derseniz; Bunu belirlemek veya hesaplamak için geçerli bir formül maalesef yok. Bankalar genellikle gelir belgesinde beyan edilen gelirin 1/3’ü kadar kredi vermektedir. T.C. Merkez Bankası, bankaların verdiği kredilerin kişinin yıllık gelirinin en çok %30’unun kredi taksidi ödemesi olarak belirlenmesini uygun görmüştür.

Kredi çeşitlerine göre kredi vadelerinde farklılık olabilmektedir. İhtiyaç kredilerinde 36 ay, taşıt kredilerinde 48 ay gibi vadeler en maksimum olarak uygulanmaktadır. Kişinin kredi notu, ödediği kredi borçları ve kredi kartı ödemelerinin yanında fatura ödemelerine de bağlıdır. Ödemelerin düzenli ödenip ödenmemesine bağlı olarak kredi üst limiti belirlenmektedir.

Özetle, resmi olarak yıllık gelirinizin %30 kadarına kredi çıkmaktadır, örneğin yıllık 50.000 tl gelirinizin olduğunu düşünürsek, bu durumda alabileceğiniz kredi tutarı 15.000 tl dir, ancak daha fazla kredi çıkması tamamen bankanın inisiyatifindedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir