NFC nedir Nasıl Kullanılır Ne işe yarar?

Reklamlar


Finansal hayatı kolaylaştıran NFC nedir

NFC nedir Nasıl Kullanılır Ne işe yarar: NFC, (Near Field Communication) telefonlarda kullanılan, finans alanında kullanıcıya destek ve kolaylık veren wifi ve Bluetooth gibi teknolojilerden daha zayıf bir şekilde çalışan yakın alan teknolojisidir. İlk olarak, 2006 yılında Nokia tarafından üretildi daha sonra Apple destekli sistemler geliştirildi. Teknolojinin gelişimi ile kendini sürekli yenileyen bu sistem, kısa mesafede güvenli para transferi yapmanızı sağlamaktadır. Örn; bir mağazada kasada anında ödeme telefonla rahatlıkla yapılabilir.

NFC nedir?

NFC, yakın alan iletişimi olarak bilinir. NFC, elektronik cihazların yakın mesafede hızlı ve basit, güvenli iletişim kurmasını sağlar. İki NFC’li cihazı yan yana getirip veri transferi, bir kasada telefonla ödeme yapılabilir. Sistem Bluetooth’a benzerdir.

NFC ne işe yarar?

NFC finans alanında çok başarılıdır. Güvenilir ve basit bir şekilde ödeme işlemlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Uygulamada banka kartınızı ve bilgileri NFC destekli telefona kaydedebilir, ödemeyi NFC ile kabul eden bir mağazada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banka ve kredi kartını çantanızdan çıkarmadan hızlı bir şekilde ödeme yapabilir. Banka, market ve turnike geçişlerinde, mağazalarda, nette ve satıcılara, toplu taşıma araçlarında ödeme yapılabilir.

NFC nasıl kullanılır?

NFC destekli pek çok cihaz vardır. Anahtarlıklar, bileklikler, cep telefonları NFC destekli kullanılabilecek olan cihazlardır. NFC destekli cep telefonuna banka ve kredi kartı bilgileri kaydedilir. Bu sayede temassız ödeme noktasına cihazı yaklaştırıp ödeme yapılır.

NFC sistemi, mobil cihazlar, TV, bilgisayar, buzdolabı gibi diğer cihazlara da eklenmesi için bir standart geliştirilmeye başlanmıştır. NFC bir standarttır aslında bir ürün değildir. Bu standartta kart ve okuyucu arasında olan mesafe en fazla 10 cm. kadar olabilir. NFC üzerinde yapılan çalışmalarda sadece ödeme ve veri transferi yapmak değil pek çok değişik özellikte eklenmeye çalışılmaktadır. İlerleyen dönem ile birlikte hayatımıza çok hızlı gireceğine inandığımız bu sistemi takip etmek gereklidir.

NFC Türkiye’de var mı?

Henüz çok fazla kullanılmasa bile, mobil operatörler bu sistemi kullanmaya başlamıştır. Bu durumda NFC uyumlu bir SIM kart almanız gerekiyor. Bunla birlikte kredi kartınızda PayPass veya Paywave logosu bulunmalıdır. İşte, bu nedenle daha alt yapısı bile hazır değildir. Fakat, bu sisteme benzer olarak İstanbul’da toplu taşımada bu tarza yakın sistemler kullanılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir