Nic Marks’tan, zengin olmak ve mutluluk sırları

Reklamlar


Nic Marks’tan zengin olma ve mutluluk sırları

“Mutluluğun merkezi”’nin kurucusu olarak bilinen Nic Marks, mutluluğun banka hesaplarını doldurarak kazanılamayacağından bahsetmektedir. Mutlu olabilmek için para olması değil, insan ilişkilerinizin iyi olması ve sosyal yaşamınızda başarılı biri olmanız şarttır. Çok zengin kişilerin büyük bir kısmı kendilerini diğer insanlardan izole etmekte, kazancı düşük olan kişilerden belki de daha az yaşam zevki almalarına sebep olmaktadır. Halbuki insan ilişkileri geleceğin en önemli ve büyük yatırımı olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Parayla saadet olmaz sözü boşuna söylenmemiştir. Ancak günümüzde hayat standartları değerlendirildiğinde paranız ne kadar çoksa o oranda mutlu olabiliyorsunuz. Düşük gelire sahip bir ailenin geçim sıkıntısı yaşadığını düşündüğünüzde ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, ne kadar çok paranız varsa mükemmel ve sorunsuz bir hayatınız olacak diye bir kaide de yoktur. Paranız çok olabilir ancak mutsuz olduğunuz değişik noktalar olabilir.

Para mutluluk demek değildir, ancak paranın olması hayat standardınızı belirleyebilmeniz için önemli bir faktördür. Herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilmek, geçimi sağlamak ve hayallerine kavuşmak için paraya ihtiyaçları vardır. Paranızın çok olması bunların karşılanabilmesi için de tek araç değildir. Paranızın doğru şekilde yönetilmesi, tasarruf edilmesi, birikim yapılarak geleceğe yatırım yapılması önemlidir.

Şayet elinizdeki parayı en doğru şekilde yönetebiliyor, geleceğiniz için hem maddi hem de manevi yatırımlar yapabiliyorsanız mutlu olmamanız için bir neden yoktur. Geleceğinizle ilgili kaygılarınızla baş edebilmek için bunların yapılması gerekmektedir. Parasal sıkıntı yaşanması kişilerde depresyon hatta ailelerin dağılması gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Maddi sıkıntısı olan kişilerin ailelerinin bu durumu kabullenmemesi ve sürekli olarak şikayet etmeleri, para sıkıntısı olmayan kişilerin de parasıyla her şeyi satın alabileceğini düşünmesi en başta gelen mutsuzluk nedenleridir. Tüm bunları istişare ederek veya konuşarak çözüm aramak, mutlu olabilmek için atılması gereken en önemli ve gerekli adımdır.

Nic Marks, paranın her zaman mutluluk getirmediğiniz söylüyor, ancak paranız olmasın çalışmayın gibi bir şey de söylemiyor. Hayatınızdaki en önemli şeyin sosyal ilişkileriniz olduğunu, insanlarla olan ilişkilerinizin en önemli yatırımınız olduğunu üzerine basarak söylüyor. Nic Marks, mutlu olmak için de her gün yapmanız gereken 5 şeyden bahsetmektedir. Bunlar; insanlarla ilişkiler kurmak, aktif olmak, yardım etmek, öğrenmeye devam etmek ve farkında olmaktır. Marks, mutluluğun zengin olmakta değil, hayatı zengin yaşamakta olduğunu söylemektedir.

Nic Marks, mutlu olabilmek için yaşantınıza yeni meşguliyetler ve aktiviteler katmanız gerektiğini de belirtmektedir. Her daim yeni şeyler öğrenmek ve hayatınıza yeni anlamlar katabilmek mutluluk getirecektir. Okumayı seven, araştıran ve farklı konulara merak duyan kişilerin yaşama sevincinin çok daha fazla olduğunu söylemektedir.

İnsanlara yardım etmenin kişiyi mutlu ettiği yapılan araştırmalarla ispat edilmiştir. Ergenlik döneminde olan bazı gençlerle bir çalışma yapılmış, onlara günlük hayatlarında yardımcı olacakları bir takım görevler verilmiştir. Bu görevler; eve geldiklerinde annelerine sarılmak ve halini hatırını sormak, annenin elindeki poşeti alıp taşımak gibi bazı küçük görevlerdir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ergenlik döneminin sıkıntılı olduğunu düşündüğünüzde, verilen görevlerin yerine getirilmesi, arkadaş ortamlarında çok daha rahat kabul görmelerini ve mutlu olmalarını sağlamıştır.

Nic Marks da paylaşımın ve yardımcı olmanın kişilerin mutluluklarını arttırdığını söylemektedir. Hayatı aktif bir biçimde ve farkında olarak yaşamanın insana zenginlik verdiğini belirtmektedir. Düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmeyle birlikte, hayatı aktif olarak yaşamak yaşam kalitesini arttırmakta, çevrenizde neler olup bittiğinin farkında olarak hayatı sürmek zenginliğiniz adına büyük önem taşımaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir