Ölen Kişinin Banka Borcu Silinir mi?

Reklamlar


ölen kişinin kredi borcu

Ölen Kişinin Banka Borcu Silinir mi: Ölen birinin kredi borcu ne olur, ölen kişinin kredi borcu mirasçılarına kalır mı, işte tüm bu soruları sizler için araştırdık ve cevapladık, işte detaylar. Banka borcu konusunda bilinen bazı yanlış yanlışlar bulunmaktadır. Ölen kişinin banka borcu ne olur, borç silinir mi? Sorusunu çoğu kişi silinir olarak cevaplamaktadır.

Banka borcu, ölen kişinin ardından silinmemektedir. Banka borçlarında, kişinin ölmesi neticesinde öncelikle kefili bulunuyorsa eğer, banka kefil üzerinden borç tutarını almaktadır. Kefili bulunmayan kişilerde ise sorumluluk mirasçılara kalmaktadır. Mirasçılara devredilecek olan borç bu kişilerden tahsil edilmektedir.

Kredi kullanımlarında hayat sigortası kavramını hemen herkes duymuştur. Ölen kişinin banka borcu silinir mi? Sorusuna silinir olarak cevap verebilmemiz için, kişinin hayat sigortası yaptırmış olması gerekmektedir. Hayat sigortası olan kişilerin banka borcu ölümünün ardından sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Bazı hayat sigortalarında ölüm sonrasında mirasçılara ödeme yapıldığı bile poliçe durumuna göre gerçekleşmektedir.

Mirasçılar Ölüm Sonrasında Ne Yapmalıdır?

Mirasçılar, ölüm sonrasında ölüm belgesi ile bankaya başvurmalı ve kişinin borç durumunu öğrenmelidir. Hayat sigortası olan kişilerin borcu sigorta şirketi tarafından karşılanırken, hayat sigortası olmayan kişilerin borcu mirasçılardan alınmaktadır. Bu nedenle borcun faiz miktarının artmaması için bankalardan borç miktarı öğrenilmeli ve yapılan taksitlendirmelerin ardından ödenmelidir.

Bankalar Hangi Durumlarda Ölen Kişinin Borcunu Siler?

Bankalar, ölüm halinde kişilerin mirasçılarından ya da sigortadan kişinin borcunu alırken, doğal afet ve sosyal duyarlılık projesi kapsamında bazı durumlarda bankalar borçları silmektedir. Bankalar bu kararı kendi bünyesinde almakta ve borçları silmekte ya da ertelemektedir.

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Hayat sigortası, özellikle uzun dönemli bir kredi borcunun içine giriyorsanız eğer kesinlikle tavsiye edilmektedir. Çekilen kredinin büyüklüğüne ve poliçe birimine bakmadan hayat sigortası yapmanız, olası bir ölüm durumunda mirasçılarınızı ve kefillerinizi zor durumda bırakmaktan kurtaracaktır. Olası bir ölüm anında tüm banka borcunu sigorta şirketi karşılamaktadır.

Reddi miras davası

Son olarak, eğer kredi ürünleri borcu öldükten sonra size kalmasın istiyorsanız, bunun için reddi miras davası açmanız gerekmektedir, bu şu anlama geliyor, ölen kişinin mal varlığıda dahil tüm mirasını reddediyorum demektir, bu yüzden dava açarken mirası gözönünde bulundurun ve mutlaka bir hukuk bürosundan bilgi alın.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir