Opsiyon Nedir?

Reklamlar


opsiyon-333

Opsiyon Nedir: Sözleşmelerde opsiyon kavramını sıkça duymaktayız. Peki, opsiyon nedir? Belirli bir malı, belirli bir zamanda belirlenmiş olan bir fiyattan alma ve satma hakkını veren sözleşme türüne opsiyon denmektedir. Sözleşme gereğince, opsiyonu elinde tutan kişi veya kişilere alım ve satım hakkı tanınmaktadır.

Sözleşmeyi yapan kişi, sözleşme şartları dışına çıkmadan, sözleşmede geçen ürünü veya malı almak ya da satmak istediğinde sözleşme hükümlerine göre hareket etmektedir. Sözleşmeyi yapmış olan taraf bu işlemler karşılığında prim geliri elde etmektedir.

Opsiyon Türleri

Opsiyon sözleşmeleri, alım ve satım opsiyonu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alım ve satım ayrımını yaparken, yükümlülük ve haklara sahip olma durumu birbirinden ayırt edilmelidir. Alım opsiyonunu alan kişi, vade süresi ve miktarı belirlenmiş olan ürünü ödeyeceği primle alma hakkına sahip olmaktadır. Satım opsiyonuna sahip olan yatırımcılar ise, bahse konu olan ürünü opsiyon sözleşmesine göre belirli bir tutar ve zaman karşılığında satma hakkına sahip olmaktadır.

Opsiyon Tipleri

Opsiyonlar türleri dışında farklı tiplere de sahiptir. Opsiyonlar, Amerikan tipi ve Avrupa tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Avrupa tipi opsiyonlarda, alıcılar haklarını yalnızca vade süresi sonunda kullanabilmektedir. Amerikan tipi opsiyonlarda ise süre konusu esnektir.

Opsiyonların Avantajları ve Riskleri Nelerdir?

Her sözleşme türünde olduğu gibi opsiyon sözleşmelerinde de avantajlardan ve risklerden söz edebiliriz. Opsiyonlarda, beklenmedik fiyat değişimleri karşısında, yatırımcılar kendini koruma altına almaktadır.

Fiyatların olumsuz yönde etkilenebileceği durumlara karşı da opsiyon sözleşmeleri avantaj sağlamaktadır.  Genel olarak baktığımızda opsiyon sözleşmelerinin riskleri diğer sözleşmelere göre daha azdır. Düşük miktarda bir yatırımla elde edilebilecek karın çok üzerinde kazanç sağlayan opsiyonlar, yatırımcılara büyük avantaj sağlamaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir