Otomobil Yerine Bisiklet Kullanmanın Faydaları

Reklamlar


bisiklet-5

Otomobil Yerine Bisiklet Kullanmanın 8 Faydası

Avrupa ve Asya ülkelerinde otomobil yerine genellikle insanlar bisiklet kullanıyor, hal böyle olunca  sağlık açısından bizden daha sağlıklı bireyler oluyorlar. Otomobil yerine bisiklet kullanmak bizim ülkemiz için çok ekstra bir durum, bizde insanlar her araçta bir kişi seyahat etmeyi tercih etmekle birlikte bir de üstüne trafikten şikayetçi oluyoruz.

Elbette çok uzun mesafelerde araç yerine bisiklet kullanmak alternatif değil ancak kısa mesafelerde veya spor amaçlı bisiklet kullanımı sağlık açısından ve diğer pek çok açıdan çok faydalı.

Her yere sürekli olarak otomobil ile seyahat etmek bizi tembelleştiriyor ve zamanla en ufak bir hareket bile bize fazla gelmeye başlıyor. Hal böyle olunca br süre sonra artık spordan uzaklaşmış oluyoruz ve spor yapmak arayı uzattıkça daha zor bir hale geliyor. Bu durumu sonlandırmak için kısa mesafelere bisiklet ile ulaşım sağlayarak tüm vücudunuzu çalıştırabilir ve bisikletin faydaları ve sağlığınıza yararlarını birlikte inceleyelim;

bisiklet-3

Bisiklet Kullanmanın Otomobil Kullanımına Göre 8 Faydası

  1. Yakıt Tüketiminiz Büyük Ölçüde Azalır

Her yere bisikletle seyahat edin demiyoruz ancak belirli mesafelerde bisikletle seyahat etmek otomobilinizi daha az kullanmanıza neden olacağı için büyük ölçüde yakıt tasarrufu sağlamış olacaksınız.

Bizim gibi akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olduğu ülkelerde bu gibi alternatif ekonomik çözümler bütçenizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Üstelik aracınızın kilometresinin de artmayacağını ve değer kaybı yaşamayacağınızı unutmayın.

bisiklet-sosyal

  1. Bisiklet Kullanarak Hayatı Daha Sosyal Yaşarsınız

Bisiklet otomobil gibi değildir, otomobilinize bindiğiniz de sosyal yaşamdan büyük ölçüde izole olursunuz ve etrafta olup bitenlerin çok farkına varmadan geçip gidersiniz. Hal böyle olunca toplumdan da izole olmuş olursunuz. Ancak bisiklet kullanarak gerçekleştirdiğiniz yolculukta çevrenizi çok daha iyi şekilde gözlemlersiniz.

Araç kullanırken farkına bile varamayacağınız çevrede yer alan bitkiler, hayvanlar ve diğer insanlarla daha yakın bir iletişim kuracaksınız. Yani bisiklet kullanarak hayatın içine daha çok girmiş olacaksınız.

bisiklet-alisveris

  1. Bisiklet Kullanmak Daha Az Alışveriş Yapmanızı Sağlayacaktır

Bisikletiniz daha kolay bir şekilde ulaşım sağlamanız için dizayn edilmiştir, ancak otomobiliniz kadar bagaj hacmi bulunmamaktadır, hal böyle olunca bisikletiniz ile seyahat ederken alışveriş yapmanız gerektiğinde sadece acil ihtiyacınız olan ürünleri satın alırsınız ve gereksiz alışverişlerden mümkün olduğu kadar uzak durursunuz.

Bisikletinizle taşıyabileceğiniz limit sınırlı olacağı için ekonomik yönden ihtiyacınız olmayan ürünleri satın almazsınız.

bisiklet-4

  1. Otopark Sorununuz Ortadan Kalkacak

Özellikle ülkemizde bir yerden bir başka yere seyahat ederken düşünmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesi gideceğimiz noktada otopark olup olmadığıdır. Aracımızla bir yere gitmek değil aracı orada nasıl park edeceğimiz konusunda soru işaretleri yaşarız.

Ancak bisikletle seyahat ettiğinizde otopark sorununuz olmayacak ve kolaylıkla bisikletinizi bir çok farklı noktaya bağlayarak günlük hayata devam edebilirsiniz. Bu durum özellikle aracınıza otopark yeri ararken harcayacağınız zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacak.

bisiklet6

  1. Çalıştığınız Yerden Yol Parası Alıyorsanız Cebinizde Kalacak

Bisiklet kullanmanın sizi ekonomik açıdan rahatlatacağınızı belirtmiştik, özellikle çalıştığınız iş yerinden yol parası alıyorsanız ve bisikletle seyahat ediyorsanız bu yol parası cebinizde kalacaktır. Bu sayede ekonomik açıdan bir miktar daha rahatlama sağlamış olacaksınız ve hayat kalitenizin artmasını sağlamış olacaksınız.

Böyle bir ekonomik avantaj sağlamak varken paranızı sokağa atarak trafik çilesi çekmek yerine kısa mesafe yolculuklarında bisikletle seyahat etmelisiniz.

bisiklet-7

  1. Çalışma Saatleriniz Daha Verimli Olmaktadır

Bisiklet kullanımı otomobil kullanımına gör günlük hayatta daha dinç olmanızı sağlayacaktır. Bunun nedeni ise otomobil kullanarak işe giderken uykudan uyanmış olsanız bile tam anlamıyla ayılamazsınız ve işe miskin bir şekilde gidersiniz. Ancak bisikletle işe giden bireyler yolda uykunun etkisinden tam anlamıyla kurtularak güne çok daha dinç bir şekilde devam ederler.

bisiklet-8

  1. Düzenli Egzersiz Yapmış Olursunuz

Günlük hayatta egzersiz yapmak bazı durumlarda son derece zorlandığımız bir durum. Özellikle işten güçten ve diğer sosyal aktivitelerden dolayı spor yapmaya vakit bulamıyoruz. Hal böyle olunca spordan uzak bir yaşama alışarak egzersiz yapamıyoruz.

Ancak bisiklet kullanarak zaman bulamadığınız egzersiz aktivitelerini de zaman harcamadan sadece ulaşım ihtiyaçlarınızı giderirken gerçekleştirmiş olacaksınız. Üstelik haftanın bir çok günü egzersiz yapacağınız için kısa sürede fit bir görünüme ulaşmanız da mümkün.

Sadece fit bir görünüm değil aynı zamanda sağlık açısından da bisiklet kullanmak çok faydalıdır.

bisiklet-trafik

  1. Trafik Sorununuz Ortadan Kalkar

Genellikle ülkemizde büyük şehirlerde trafik problemleri çok fazla yaşanıyor, bir notadan bir diğer noktaya seyahat etmek neredeyse şehirler arası seyahat etmek kadar zor bir durum. Bisiklet kullanarak özellikle aracınızın hantallığından kurtulacağınız için kolaylıkla seyahat edebileceksiniz.

Ancak avrupa ülkelerinden farklı olarak ülkemizde bisiklet yolları çok fazla bulunmuyor ve bir çok kez bisikletliler trafiğe karışmak zorunda kalıyorlar, bu durum risk teşkil etmekle birlikte en kısa süre içerisinde ülkemizde de bisiklet kullanım yolları daha çok yaygın hale gelmelidir.

Otomobil yerine bisiklet kullanımının faydaları üzerine gerçekleştirmiş olduğumuz incelemelere eklemek istediğiniz tüm noktaları bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir