Para Biriktiremiyorum Diyenlerin Ortak noktaları

Reklamlar


Para biriktiremiyorum’un muhtemel 6 nedeni

Para Biriktiremiyorum Diyenlerin Ortak noktaları: Geliri yeterli olsa da para biriktiremiyorum diyen kişilerin bariz birtakım ortak özellikleri bulunmaktadır. Para biriktiremiyorum, bunun için ne yapmalıyım? sorusunu sormadan evvel para biriktiremem sebeplerine göz atılması gerekiyor.

Para biriktirememenin en büyük ve en önemli nedeni yeterli gelire sahip olunmamasıdır. Ancak buna göre gerçek bir yorum yapmak oldukça zor. Türkiye koşullarında para biriktirmek maalesef çok zor. Yetersiz gelir nedeniyle ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için, yanlış bir tutum olsa da borçlanmayı tercih etmekteyiz. Bu hatalı yaklaşım da gelirinizin önemli bir bölümünün hatta tümünün geldiği gibi gitmesine yol açmaktadır. Bu durum her ay bu şekilde olduğunda da birikim yapabilmek hayal oluyor.

Para biriktirememenin en önemli nedeni olarak gelir yetersizliğini bir kenara koyacak olursak birikim konusunda bizim de hatalarımız olmaktadır. Para biriktiremiyorum diye yakınanların ortak noktası yaptıkları finansal hatalardır. İşte, para biriktirememenizin muhtemel 6 nedeni;

1- Gelir ve giderin umursanmaması:

Para biriktirememenizin muhtemel en büyük nedeni gelir ve gider takibi yapmamanızdır. Klişe gibi gelebilir ancak gelirinizi bildiğiniz kadar, giderlerinizi de bilmelisiniz. Bunu bilmiyorsanız birikim yapmaya başlamak için bir adım bile atmanız çok zordur.

Giderlerinizi kontrol altında tutabilirseniz, her ay ne kadar para biriktirebilirsiniz bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Öncelikle bir gelir gider tablosu hazırlamalısınız. Başlamak için de elinize bir kağıt kalem almanız yeterlidir.

2- Kredi kartlarına bağımlı kalmak:

Bunu bir örnekle anlatmakta fayda var. Öğrencilik yıllarında kredi kartı ile tanışmış oldum. Ailemin gönderdiği harçlıklarla ödemelerimi yapıyordu. İlerleyen süreçte bilinçsiz harcamalar nedeniyle gelen harçlığın tamamını kredi kartına yatırmaya başlamıştım. Harçlık geldiğinde kredi kartına yatırdığım için para kalmıyordu ve yine kredi kartından harcıyordum. Yani kısaca kredi kartı bağımlısı olmuştum.

Burada yaptığım şey kredi kartı harcamalarını sınırlamak oldu öncelikle. Harçlığımdan bir kısmı kredi kartımın borcuna ödüyor ve kartı hiç kullanmıyordum. Düzenli olarak ödemeleri yaptığımda da kredi kartı borcunu bitirmiştim. Artık bilinçli bir kredi kartı kullanıcısıyım ve yalnızca kredi kartının bana sağladığı faydaları değerlendiriyor ve fazlasına kaçmıyorum. Bu sayede para da biriktirebiliyorum.

3- Gereksiz harcamaları önemsememek:

Para biriktirmenizin önündeki bir diğer engel ve yanlış da gereksiz harcamaların önemsenmemesidir. Okunmadığı halde parası ödenen dergi ve benzeri abonelikler, dışarıda içilen kahveler ve meşrubatlar veya mevcutta olduğu halde değişik özellikleri var diye satın alınan eşyalar gereksiz harcamalara verilebilecek örneklerden bazılarıdır.

Gereksiz harcama listesi herkese göre değişiklik gösterecektir. İlk maddede belirttiğimiz gibi, bir gider listesi yaptığınızda gereksiz harcamalarınızı da görebilirsiniz. Hazırlayacağınız gider listesi, yalnızca yaşamsal ihtiyaçlarınızla ilgili harcamalarınızı içermelidir.

4- Ismarlama alışkanlığını hayat tarzı olarak benimsemek:

Cömertli aslında çok güzel bir davranış şeklidir. Sevdiklerinize bir şeyler ısmarlamak ve hediyeler vermek hoşunuza gidiyor olabilir. Ancak bu durumu bir hayat tarzı şekline sokmanız pek doğru sayılmaz. Cömertlik çok fazla kazancı olan kişilere ait bir davranış şekli olmalıdır.

5- Borç almak veya borç vermek:

Borçlu olmak veya borç almak herkes için büyük bir bunalım durumudur. Bankalara borçlanmaktan daha da beteri şahıslara borçlu olmaktır. Finansal yönünü bir kenara koyarsak, psikolojik anlamda da oldukça rahatsızlık veren bir durumdur.

Borç almak da borç vermek de bütçenizi zorlayacak olan konulardır. Bu alışkanlığınızı sonlandırarak bütçenize göre hareket etmeye başlamalısınız.

6- Daha çok tasarruf edilebilecek yolları aramamak:

Para biriktirememenizin en önemli nedenlerinden biri de tasarruf yollarından habersiz olmak ve tasarruf etmek için herhangi bir arayışta olmamaktır.

Giderlerinizi düşürebileceğiniz birçok tasarruf metodu bulunmaktadır. Bu metotların hepsini uygulamanız gayet mümkündür. Tasarruf yollarını araştırın ve bunları uygulamayı da ihmal etmeyin.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir