Para biriktirmek için 5 öneri

Reklamlar


para biriktirme yolları

Para biriktirmenin yolları

Para biriktirmek istiyorum diyorsanız, size bir kaç önerimiz olacak, bu önerileri dikkate almanızda fayda var.. Ekonomi yaparak para biriktirmek çok zor gibi görünse de genellikle herkesin ortak düşüncesidir. Önceden yapmış olduğumuz harcamaların gereksiz olduğunu düşündüğümüzde üzülür, parayı nasıl koruyacağımızı ve kontrol altına alabileceğimizi hesaplarız. Para biriktirmek çok zor olmasa da kontrolsüz harcamalar nedeniyle bunu başaramayabiliriz. Bir kez bunu kendimize alışkanlık haline getirecek adımları attığımızda da bir gereklilik halini alabilir.

Para biriktirmek için atılması gereken adımlar:

Hedef koymak! Bir işe başlamadan önce ya da başlarken o işi hangi amaçla yaptığımızı çok iyi düşünmek ve bilmek isteriz. Para biriktirmeyi de ne amaçla yaptığımız ve bunu neden yapacağımız çok önemlidir. Bunun için somut ve net hedefler belirlemek para biriktirmeyi kolaylaştıracak önemli bir adımdır. Mesela, son teknoloji bir bilgisayar almayı ve kullanmayı istiyorsunuz. İşte bu bir somut hedeftir ve bunun için para biriktirmek amacınızdır. Bu şekildeki yaklaşım sizin para biriktirmenizi tetikleyecek ve kolaylaştıracaktır.

Geliriniz para biriktirmek için yeterli değilse, daha fazla para kazanmaya çalışılmalıdır. Para biriktirmek istiyorsunuz fakat gelirinizle ayın sonunu bile zor getiriyorsanız, daha fazla para kazanmak için odaklanmalısınız. Bunu sağlayabilmek iş değişikliği ya da mevcut işinizde yükselmeyi gerektiriyorsa bunları da değerlendirmek gerekir. Bu alternatifler dışında ek işler yaparak da gelirinizi arttırabilir ve para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Geliriniz yeterli ancak alkol, kumar ve sigara gibi alışkanlıklarınız nedeniyle harcamalarınız sürekli olarak artmaktadır. Para biriktirme niyetindeyseniz bu zararlı alışkanlıklara ayırdığınız parayı bir kenara koyabilir ve biriktirebilirsiniz. Bu sayede hem kendi sağlığınızı koruyacak hem de para biriktireceksiniz.

Kontrolsüzce kredi kartlarına yüklenmek ve fuzuli alışveriş yapmak para biriktirmenizin önüne geçmektedir. Kredi kartı ile sanki bedava gibi alışveriş yapmak çok fazla gereksi harcama yapılmasına neden olmaktadır. Gereksiz harcamalardan kaçınarak para biriktirmek için kredi kartı ile alışverişe çıkacağınız zaman, bütçenizi belirlemeli ve ne alacağınıza karar vermelisiniz.

Özel araç yerine toplu taşımadan yararlanmak da para biriktirmenizi kolaylaştıracaktır. Acil ve gerekli olmadıkça özel araç kullanmaktan kaçınmanız maddi anlamda fayda sağlar. Bu sayede de farkına bile varmadan para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Elektrik, telefon, su ve doğalgaz gibi faturalarınızın kabarmamasına özen göstermeniz paranızın şirketlere değil cebinizde kalmasını sağlayacaktır. Buradan elde edebileceğiniz tasarruflarınızı da bir hesapta tutarak para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir