Para biriktirmek için en etkili yollar

Reklamlar


Para biriktirmek için en etkili yollar

Para biriktirmek için en etkili yollarPara biriktirmek için en iyi yol, para biriktirmek için nelerden tasarruf edebiliriz, Para konusunda sıkıntı çekmek istemiyorsunuz ve çok paranız olmasını istiyorsunuz. Peki bunu sağlamak için ne yapıyorsunuz? Çalışıyorum, bu sorunun asıl cevabı olamaz. Maaşlı çalışarak para kazanırsınız ancak çok paranız olmayabilir. Ne kadar çalışıyorsanız o oranda paranız olur.

Çok paranızın olmasını sağlamak için tasarruf etmeniz ve birikim yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız birikimlerinizi de bir şekilde işletmeniz lazım. Bun yapabilmek için de akılcı girişimler ve yatırımlar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Sizlere para biriktirmek için en etkili yollar hakkında kısa bilgiler vermeye gayret edeceğiz.

1- Bütçeleme yapın:

Elinize geçen kazancınız ne olursa olsun öncelikle bunun hesabını yapabilmelisiniz. Geliriniz iyi ya da az olabilir, ancak bu noktada iyi bir bütçeleme ile gelir ve giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Bu sayede ne kazandınız ne harcadınız görme şansınız olacaktır.

İyi bir bütçe yaparsanız geleceğinizi garantiye alacağınız birikimi yapmakta size yardımcı olacaktır. Gelir gider tablonuzda gelirinizi en yüksekte giderlerinizi de en düşükte tutmanız önemlidir. Birikim yapabilmek için önceden kendinizi buna hazırlamalı ve inanmalısınız.

2- Birikimlerinizi değerlendirin:

Bütçelemenizi doğru yaparsanız, çok kısa bir sürede birikimlerinizi görebilir 1 yıl gibi bir süreçte de iyi bir birikim yapabilirsiniz. Bu birikimlerinizin geleceğiniz için yeterli olmadığını düşünüyorsanız moralinizi bozmanıza gerek yok. Bu aşamada birikimlerinizi değerlendirmenin yollarını aramalısınız. Finansal yatırımlar yapmak en iyi yol olarak karınızda durmaktadır. Yatırım yapmaktan kesinlikle korkmamalı, bunun için en iyi yatırımı nerede ve ne şekilde yapabilirsiniz araştırmalısınız.

Birikimlerinizle yatırım yapmak için borsa ya da forex gibi piyasalar hemen aklınıza gelecektir. Günümüzde bu piyasalarda oldukça güvenli ve düşük riskli yatırımlar yapma imkanına sahipsiniz. İster uzun vadede iyi kazanç sağlamayı hedefleyin, ister kısa vadede mutlaka iyi bir bilgi ve deneyim kazanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Giderlerinizi minimum düzeye nasıl çekersiniz?

Günlük masraflarınızı şöyle bir incelediğinizde mutlaka gereksiz yere yaptığınız birkaç harcamaya rastlarsınız. Bu noktada ileride pişmanlık duymamak için kendinize engel koymalı ve paranızın kıymetini bilerek hareket etmelisiniz. Örneğin; eğlenmek, mutfak masrafları, kişisel bakım, kıyafet gibi birçok noktayı gözden geçirebilirsiniz. Bu alanlardaki gereksiz harcamalarınızı kısarak tasarruf sağlayabilir ve birikim yapabilirsiniz.

Kişisel bakım: Özellikle kadınların bu konudaki harcamalarına baktığımızda kendilerine kesinlikle bir sınırlandırma getirmeleri gerekmektedir. İndirimli alışveriş sitelerine fazla girmemek gereksiz birçok alışveriş yapmaktan sizi alıkoyacaktır. İndirimli diye fazla alışveriş yapmak da tasarruf etmenizin önüne geçecektir. Kişisel bakımınız için gerekli olan ürünleri gerektiği kadar almalı, mümkünse evde kendinizin yapabileceği işler için dışarıda para harcamamalısınız. Bu sayede tasarruf edebilir ve bir kenara küçük de başlasanız birikim yapabilirsiniz.

Faturalar: Günümüzde olmazsa olmaz harcamaların başında elektrik, su, doğalgaz ve telefon gibi harcamalar gelmektedir. Ancak bunları da tasarruflu bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Fazladan yanan bir lambayı söndürmek, damlayan bir musluğu tamir ettirmek, yüksek iletişim maliyeti olan hatlar kullanmamak size önemli bir birikim sağlayacak kaynak oluşturacaktır. Günümüzde dayanıklı tüketim ürünleri olan televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi cihazlar artık enerji tasarrufuna göre sınıflandırılmakta ve buna göre üretilmektedir. Evinize yeni alacağınız bu tür cihazları en çok enerji tasarrufu sağlayacak olanlardan tercih etmeniz size faturalarınızda büyük avantaj sağlayacaktır.

Eğlence: Sosyal biri olmak adına yapılan faaliyetleriniz de size masraf olarak geri dönmektedir. Parti vermek, dışarıda arkadaşlarınızla eğlenmek ya da lüks bir restorana yemeğe gitmek ekstra bazı masraflara yol açacaktır. Sosyal biri olabilmek illaki bir mekanda oturmaktan ya da lüks bir restoranda arkadaşlarınızla yemek yemekten geçmez. Bunu hepten yapmayın gibi bir tavsiyede bulunmuyoruz, ancak evde yapabileceğiniz etkinliklerinizi dışarıda yapmanıza gerek yok. Hatta evde çok daha eğlenceli ve keyifli zamanlar de geçirebilirsiniz.

Kıyafetler: Kadınların zafiyeti gibi görülse de erkeklerin de en büyük zafiyetlerinin başında giyim ya da kıyafetler gelmektedir. Giyime harcanan para hesaplandığında oldukça yüklü miktarlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle kıyafetler konusunda kendinizi engellemeniz, hali hazırdaki elbiselerinizi kullanmanız gerekebilir. Çok gerekli olan bir ihtiyacınız varsa almayın demiyoruz. Ancak aynı türden bir kıyafetiniz varken farklı rengini almanız gereksiz bir harcama yapmanıza neden olacaktır. Modayı takip edeyim derken, bir de bakmışsınız cebinizde paranız kalmamış ve de hiç birikim yapmamış durumdasınız. Bunu yaşamamak için bilinçli bir tüketici olmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınmalısınız.

Mutfak masrafları: Mutfak masraflarınızı kontrol edemiyorsanız, öncelikle aylık bir alışveriş listesi hazırlamalısınız. Marketlerin dönem dönem yaptığı indirimleri de takip etmeli, ucuza alabileceğiniz ürünleri pahalıya almamış olursunuz. Alışveriş için evden çıkarken yanınıza alışverişinize yetecek miktarda para ve alışveriş listenizi almalısınız. Şunu da alayın bunu da alayım derken, bir bakarsınız asıl alacaklarınızı alamamış ve çok para harcamışsınız.

Ulaşım: Arabanız varsa ve her yere arabanızla gidiyorsanız oturup bunu bir düşünmelisiniz. Yakın yerlere arabayla gitmek yerine yürürseniz yakıt masrafınızı düşürürsünüz. Kısa mesafeli yerler için toplu taşımayı kullanırsanız hem park parası ödemekten hem de yakıt masrafından kurtulabilirsiniz. Bu konuda izleyeceğiniz tutum sayesinde ciddi miktarlarda tasarruf edebilir ve birikim yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir