Para Kazandıracak Mükemmel İş Fikirleri

Reklamlar


para-kazandiracak-is-fikirleri

Para Kazandıracak Mükemmel İş Fikirleri: Kendine yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler için para kazandıracak iş fikirleri önerileri vermeye çalışacağız. Bazı yeni iş fikirleri ve yeni girişim alanlarının yer aldığı para kazandıracak sektörleri sizlerle paylaşacağız. Yazımızda yeni ve para kazandıracak 24 iş fikri için önerilerimizi sıralamaya gayret gösterdik.

Herkesi için kendi işini yapması çok güçlü bir arzudur. Bu arzu ve isteklerden çok başarılı iş hikayeleri de çıkmaktadır. Bu başarı hikayelerine her geçen gün yenileri eklenecektir. Başarı sağlanabilecek potansiyelin oldukça yüksek olduğu, daha kitlesel boyuta gelmeyen yeni girişim alanlarını araştırdık. Bir kısmı düşük bütçelerle de yapılabilecek olan işler için şimdiden cesur adımlar atarak kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

Ülkemizde girişimcili hızla gelişmekte ve ilerlemektedir. Potansiyel girişimcilik rakamlarına bakıldığında ülkemiz girişimcilik konusunda her geçen gün çok daha farklı bir tablo ortaya koymaktadır. Girişimcilik ruhunun giderek arttığı ülkemizde özellikle tarım ve hayvancılık alanında yeni iş imkanları dikkat çekmektedir. Bu işler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da destek görmektedir. İşte, para kazandıracak yeni iş fikirlerinden bazıları;

1- Bombus arısı:

Tarım Bakanlığınca desteklenen ve hormonlu üretim karşıtı iyi bir tarım uygulaması olan Bombus arıları, son yıllarda en popüler girişimlerden biridir. Polinasyon amacıyla kullanılan Bombus arıları sayesinde hormonsuz sebze ve meyveye hızlı bir geçiş amaçlanmaktadır.

Özellikle seralarda doğal döllenmenin sağlanmasında kullanılan Bombus arıları devlet teşviği kapsamındadır. Buna bağlı olarak Bombus arıları için sağlanan teşvik miktarı giderek artmaktadır. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına sağlanan destekler arttıkça, seralarda kullanılan Bombus arısı kullanımı da sürekli artış göstermektedir. Bombus arılarının ömrü 45 gündür ve bir kovan Bombus arısının fiyatı da 200-250 TL civarındadır. Bir kovan Bombus arısı kullanılarak 2 dönüm bir serada döllenme yapılabilmektedir.

2- Dikenli incir – Frenk yemişi:

Kaktüsgillerden bir bitkinin meyvesi olan dikenli incir ya da Frenk yemişi, doğada kendiliğinden yetişmektedir. Bu meyve Mersin Tarsus köylülerinin önemli geçim kaynaklarından biri haline gelen dikenli incir, daha çok Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişmektedir.

Özellikle kıraç bölgelerde kurak ve kireçli topraklarda yetişen bu meyvenin ana vatanı Güney Afrika’dır. Ülkemizde yıllık 250 bin ton kadar hasat edilen dikenli incir kasada 12-15 TL arasında, perakendede 60 TL gibi bir rakama satılmaktadır. Fransa gibi Avrupa ülkelerinden de talep görmektedir.

3- Solucan gübresi:

50 yıldan daha uzun bir süredir başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinde de üretilmektedir. Solucan gübresi her türlü sebze, meyve ve bitkinin yetiştirilmesinde kullanılan bir üründür. Bu solucanlara organik olarak yetiştirilen büyükbaş hayvan dışkıları, organik kaynaklı bitkisel atıklar, geri dönüşümde kullanılan evsel atıklar besin olarak verilmekte, solucanlar da bunları kısa sürede dönüştürerek yüksek kalitede bir gübre elde edilmektedir.

Bu konuda iş fikri geliştiren girişimcilerin sayısı giderek artmaktadır. Tesis kurmadan kompost kutular alarak bu işe başlama imkanına sahipsiniz. Bu kutularda besleyeceğiniz solucanlara evlerdeki atıkları, sebze ve meyve kabuklarını, posalarını ve de yumurta kabuklarını vererek besleyebilir, %100 organik olan solucan gübresi üretimi yapabilirsiniz. Günde 250 gram evsel atığı 500 adet solucanla gübreye dönüştürebilirsiniz. Gübrenin kilogram fiyatı 2-3 TL arasında olup, bu yönde yapacağınız bir yatırım kısa zamanda geri dönüş sağlayacaktır.

4- Tatlı patates:

Tezgahlarda 25-20 TL arasında fiyatla satılan tatlı patates, ülkemizde çok yaygın değildir. Halbuki bildiğimiz patatesler kadar zahmetsiz yetiştirilebilen bir üründür. Normal patatesle olan farkı tatlı patatesin daha sıcak iklimleri sevmesidir. Ülkemizde yalnızca Hatay’da yetiştirilen tatlı patates üreticisine çok yüksek bir gelir sağlayabilmektedir.

Üniversitelerin laboratuarlarında hastalıklı gen temizlenmiş ve oldukça verimli bir hale getirilmiştir. Uzmanlar Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Ege bölgesi kıyıları, Çanakkale, Yalova, Kırklareli, Samsun ve İstanbul gibi yerler yetiştirmek için ideal bölgeler arasındadır. Avrupa ülkelerinden önemli oranda talep alan tatlı patatesin yetişme süresi 4 aydır. 1 dönme 3 bin kadar fide ekilebilmektedir. Fidelerin adedi 10-25 kuruş arasında olup, dönümünden 50-60 kg hasat elde edilmektedir.

5- Kalamata zeytin:

Son yıllarda popüler olan Kalamata zeytin, kanepelerin ve sandviçlerin vazgeçilmez öğesi haline gelmiştir. ABD ve Avrupa’da çok revaçta olan Kalamata zeytin, ülkemizde büyüklüğünden dolayı eşek zeytini olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok Akhisar, Tire ve Ödemiş yörelerinde yetişen bu zeytinin adı Yunanistan’ın Kalamata adlı bölgesinden gelmektedir. Sirke ile tevriye edilip mayalandırılan zeytinin tadı biraz turşuya benzemektedir. Ülkemizdeki üretimi oldukça yetersiz olan Kalamata zeytin yetiştiricilerine iyi para kazandırıyor.

6- Agave şurubu:

Kaktüsten elde edilen doğal bir şurup olan Agave şurubu, yemeklerde ve tatlılarda giderek yaygınlaşan bir şekilde kullanılmaktadır. Agave kaktüsünden elde edilen bu şurup doğal bir tatlandırıcı olup, Tekila’nın da yapıldığı bir bitkidir. Şurup, kaktüsün içinde doğal olarak yer alan sıvıdır. Beyaz şekere oranla %25 daha tatlı olan bu sıvı, vücut tarafından kolayca emilmekte ve kan şekerini daha az yükseltmektedir.

Rengi ve kıvamından dolayı bal görünümünde olan şurup, ABD ve Avrupa’da yüksek oranda tüketilmektedir. Aktarlarda, marketlerde ve eczanelerde satılabilecek olan bu şurubun bayiliğini alabilir, henüz yaygınlaşmamış bir üründen güzel kazançlar sağlayabilirsiniz.

7- Su piresi:

Su pireleri, akvaryumların doğal temizleyicileridir. Akvaryum yetiştiriciliği alanında en fazla kullanılan canlı yemlerdendir. Su sıcaklığının 15-22 derece aralığında olan sularda bol miktarda üremektedirler. Üretilmekte olan su pirelerinin besin değerleri ve kaliteleri yüksek ise balık yemi satanlar ve akvaryum balıkçıları tarafından tercih edilmektedir.

Su pireleri, ayrıca bakteri barındırmamakta ve suyun temizlenmesini sağlamaktadır. Farklı bir iş yapmak isteyen girişimciler için ilginç bir iş fikri olabilir.

8- İstiridye mantarı:

Ülkemizde yeni yeni yetiştirilmeye başlanan istiridye mantarı, yeni bir iş düşünen girişimcilere fırsat sunmaktadır. Uzakdoğu’da ölümsüzlük mantarı olarak adlandırılan ve Avrupa’da da kültür altında üretilen istiridye mantarı, beyaz kültür mantarından sonra dünya çağında en çok satılan ve tüketilen bir üründür.

Ülkemizde çok az bir oranda üretilse de, her geçen yıl tüketime bağlı olarak üretimi daha da artmaktadır. Bu işi yapmak isteyen girişimciler, izolasyonu olan çatı katlarında veya bodrum katlarında klimalı ortamlarda yetiştiricilik yapabilmektedirler. İstiridye mantarı her iki ayda bir hasat edilmektedir. Yaklaşık 10 bin TL yatırım yapıldığında, aylık 2 bin TL gibi bir gelir sağlayabilirsiniz. Kompost kutularla ilk girişimi yapabilme imkanına sahipsiniz. Şayet üretiminizi arttırırsanız Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelere de ihracat yapabilirsiniz.

9- Portakal kabuğu:

Narenciye’nin yoğun bir şekilde yapıldığı bölgelerde, üreticiler portakal kabuğunu kurutup satarak gelir elde etmektedirler. Portakalın kilosu bahçelerde 25-30 kuruşken, kurutulmuş portakal kabuğunun kilosu 2-2,5 TL’ye alıcı bulabilmektedir.

Kurutulmuş portakal kabuğu gıda, ilaç ve kozmetik sanayisinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Yurt içinde de satabileceğiniz gibi AB ülkelerine de ihraç etmeniz mümkün. Aralık – Mayıs ayları arasında yapılan bu iş için portakal kabuğu iki şekilde toplanmaktadır. İlki; çevrenizde ve mahallenizdeki portakal kabuklarını birilerine toplatabilirsiniz. İkincisi de; portakalı bahçeden satın alarak kabuklarını siz soydurabilirsiniz. Üç gün kadar güneşte kurutulan kabuklar, çöplerinden ve çürümüş kabuklardan temizlendikten sonra çuvallara doldurularak teslimata hazır hale getirilir.

10- Ponny yetiştiriciliği:

Türkiye’de yaygın olmayan Ponny yetiştiriciliği için ülkemizin iklimi aslında oldukça uygundur. Ponny’lerin en küçüğü 42 cm boyunda 20-60 kg aralığında olabilmektedir. Ponny yetiştiriciliğinin yaygın ve özel yetiştirme çiftliklerinin olduğu ülkeler ABD, İngiltere ve Arjantin’dir. Ponny atlarını almak isteyenler bu özel çiftliklerin yolunu tutmaktadırlar. Erken yaşlarda ata binmeye başlayan çocuklar bu atlarla binicilik öğrenimine başlamaları mümkündür. Ponny yetiştiriciliği ile ilgili bir iş modelinin ülkemizde henüz gelişmemiş olması, girişimciler için önemli bir fırsat olabilir.

11- Çekirdeksiz limon:

Mersin’deki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu gerçekleştirdiği çalışmaların meyvesini alarak çekirdeksiz limon üretmeyi başardı. Çekirdeksiz olan ve dokuz ay gibi bir süre de tazeliğini koruyan bu limon, yeni iş kurmayı düşünen girişimciler için fırsat yaratabilir. Çekirdeksiz limon uzun süre tazeliğini koruduğu için ihracında da avantajlı bir üründür.

12- İstiridye yetiştiriciliği:

Balıkçı tezgahlarının ve gurme restoranların aranan ürünlerinden olan istiridye, lüks segmentte bir gıda çeşididir. İstiridye, hem besleyici hem de pek çok ülke tarafından talep gören bir gıdadır.

Eşeyli üreme özelliği ile oldukça yüksek verimi olan bir üründür. Bazı türleri üreme mevsimi süresince 100 milyon adet yumurta üretmektedir. İstiridye, balık çiftliklerinde bulunan sistemlere benzer şekilde, yani yavrular kuluçkahanelerde üretilip yetiştirilmektedir.  Gıda sektöründeki geleceği çok parlak görünen istiridye, özellikle yurt dışında kolay pazarlanabilecek bir üründür.

13- Manda yetiştiriciliği:

Hem sütü hem de yoğurdu makbul olan manda’nın yetiştiriciliği, girişimcilere yeni fırsatlar yaratmaktadır. Manda popülasyonu ülkemizde çok düşmüştür. 1960’lı yıllarda sulak alanların sıtma eradikasyonu sebebiyle kurutulmasından dolayı, 1 milyona yaklaşan manda sayısı 70 binlere kadar gerilemiştir. Bundan dolayı da manda yetiştiriciliği girişimciler için oldukça cazip olabilir. Devlet tarafından da desteklenen manda yetiştiriciliği ile ilgili yatırımlarınızdan çok güzel kazançlar sağlamanız mümkündür.

14- Suda domates:

Suda domates üretimi, Dizayn Grup adındaki boru üretimi yapmakta olan şirketin bir projesidir. Topraksız tarım uygulamalarında geliştirilen bu teknikle bir kilo domates yetiştirmek için kullanılan 60 litre su 6 litreye düşürülmüştür. Bu teknikte suyun debisi ve Ph değeri irdelenmekte, 60’tan fazla optimizasyon gerçekleştirilmektedir.

Bu projeyle istenen domates türünden iki buçuk kat fazla verim alınabilmektedir. Suda domates yetiştiriciliği ile dönüm başına 65-80 ton kadar hasat elde edilebilmektedir. Bu işe yatırım yapmak isteyen girişimcilere anahtar teslim sera kurulumu yapılmaktadır.

15- Charollais kuzusu:

Bu koyun türünün anavatanı Fransa’nın Saone et Loire bölgesidir. Son yıllardaki en revaçta olan koyun türlerinin başında gelmektedir. Daha çok eti için yetiştirilmektedir. En önemli özellikleri kuzularının erken yetişmesi ve etinin de yağsız olmasıdır. Ayrıca sütü de normal koyunlara nazaran çok daha fazla olmaktadır. Fransa ve Bulgaristan’dan ithalatı yapılabilen bu koyun türü, normal koyunlara göre %250 daha karlıdır. Bu konuda yatırım yapacak olanlar karlı bir yatırımın altına imza atmış olacaklardır.

16- Altın çilek:

Cumhurbaşkanı R. Tayip Erdoğan’ın tükettiği görüldükten sonra popüler olan altın çilek, ülkemizde de aranan meyvelerden biri haline geldi. İçeriğindeki bol lif sayesinde kilo vermeye de katkı sağlayan altın çilek, bol miktarda C vitaminini de bünyesinde barındırmaktadır. Bu işi yapmak isteyenler isterlerse seralarda ve açık alanlarda yetiştirebilmektedirler. Antalya ve Mersin dolaylarında uygun yetiştirme alanları bulunmaktadır. Bu iş için 1 dönümlük bir alan yeterli olacaktır. Bin adet fideye 1.000 TL yatırım yapmanız yeterli. Yetiştireceğiniz altın çilekleri dilerseniz marketlere ya da hale pazarlayabilirsiniz.

17- Saanen keçisi:

İsviçre’nin Saanen vadisinin adını alan bu keçi cinsi, sütteki verimliliği, farklı koşullara kolay uyumu ve rahat beslenebilmeleri nedeniyle keçi besiciliğinde öne çıkmaktadır. Saanen keçisi, değişik iklim şartlarına kolayca uyum sağlayabilmekte ve adapte olabilmektedir. Cinsinin özelliğinden dolayı da erkenden olgunluğa ulaşıp hızla büyümektedirler. Bu özelliği de onu yetiştiriciliğinin yapılması için en geçerli nedendir. 2,5 yaşına geldiklerinde yıllık süt verimliliği 750 kg’ye ulaşmaktadır. Kapalı alanlarda bile yetiştirilebilen saanen keçileri, yatırım yapacaklar için en uygun tür keçiler olarak görülmektedir.

18- Trabzon hurması:

Japon elması olarak da bilinen Trabzon hurması’nın bir zamanlar yüzüne bile bakılmazken, şimdiler de oldukça popüler bir meyve durumunda. Domatese benzeyen görünümüyle Akdeniz iklimine uygun bir meyvedir. En önemli özelliği ise ekileceği toprağın cinsinin önemli olmamasıdır. Ekildikten itibaren 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ağaçları 5 yıldan itibaren de ortalama bir verime kavuşmaktadır. 30 dönümlük bir arazide 40 bin fide dikilebilmektedir. Her bir ağaç ise yaklaşık 30 kg ürün vermektedir. Hesaplandığında oldukça verimli bir hasat elde edebileceğinizi görebilirsiniz.

19- Organik bal:

Bal üretimi konusunda önemli üretim alanlarına sahip bir ülkeyiz. Toroslar ve Doğu Anadolu’nun yüksek yaylalarında üretilebilen bu organik ballar tıbbi özellikleri ile dikkat çekmektedir. Günümüzde organik ürünlere olan talep giderek artmaktadır. Bu durum da yeni bir iş kurmak isteyen yatırımcılar için bulunmaz fırsatlar sunmaktadır. Organik bal üreticisi olmak için 2-3 yıl süreyle denetimlere tabi tutulmaktasınız ve sonrasında da organik sertifikası alabilmektesiniz. Bu konuda araştırmalarınızı yapabilir, sürekli para kazandırabilecek bir girişim için ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

20- Süs bitkisi:

Süs bitkileri ihracat kalemleri içinde yer alan önemli ürünlerden biridir. Sürekli olarak da giderek artış gösteren bir yapıya sahiptir. İtalya ve İspanya’daki yüksek üretim maliyetleri bu ülkelerin pazardan çekilmelerine yol açmıştır. Bu da ülkemiz için önemli bir avantaj sağlamıştır.

Özellikle canlı bitkiler ihracatta ciddi bir artış sağlamıştır. Bunları Azerbaycan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi ülkelere ihraç etmekte zorluk yaşamazsınız. Krizantem, anemone, lisianthus ve lilium gibi türler de en çok ihraç edilenlerdir. Süs bitkisi yetiştiriciliği ile ilgili yatırım yapacaksanız karlı bir yatırıma girmişsiniz demektir.

21- Organik ayran:

Organik gıdalara olan ilginin artması, değişik ve yeni ürünlerin pazara çıkmasına neden olmaktadır. Organik sütün ardından şimdi organik ayran da tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Organik ayrandaki ilk girişim Tire Süt Koop. Tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu kurum şimdi bayilik sistemiyle ürünlerini piyasanın geneline yaymaya çalışmaktadır. Kooperatifin üretimleri olan organik süt, organik ayran, sucuk ve Tire köfteden meydana gelen ürün grupları ile alakalı yeni iş modeli karlı bir yatırım oluşturabilir.

22- Kahvaltı büfesi:

Yerleşim yerlerinden uzak olan fabrika ve sanayi bölgelerinde kahvaltı önemli sorunlardan biridir. Bu boşluğu fark eden Seyidoğlu firması, kahvaltı büfeleri kurmaya başlamıştır. Geleneksel kahvaltılıklarımız olan peynir, reçel, zeytin, tereyağı, salatalık ve domatesi tek tabakta vakum yaparak günlük olarak satışa sunmaktadır. Yeni iş kurmayı düşünenler için kahvaltı büfesinin franchising’ini alabilir, karlı bir yatırım yapabilirler.

23- Yaşlı bakımı:

Ülkemizde de giderek yaygınlaşan yaşlı bakım merkezlerinin örnekleri Avrupa’da yaygın bir şekilde faaliyet göstermektedirler. Türkiye’nin nüfusu da ileriki yıllarda yaşlanmaya başlayacak ve yaşlı bakım merkezleri gibi müesseseler faaliyetlerini arttıracaktır. Bu potansiyelin olduğunu görüyorsanız sizler de girişimde bulunabilir, geleceğin iş fırsatını şimdiden yakalamış olursunuz.

24- Çaylar:

Özellikle girişimde bulunmak isteyenler için Uzakdoğu çaylarında potansiyel olduğunu bilmeliler. Marketlerin raflarında çay çeşitleri giderek artmaktadır. Özellikle bitki çayları oldukça popüler. Siz de Uzakdoğu’dan Lotus çayı ve Jasmine çayı gibi özel yetiştirilen çayları Türkiye’ye getirirseniz karlı bir girişim yapmış olursunuz.

Ayrıca Hindistan, Kore, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkelerden de özel farklı çay çeşitlerini portföyünüze katabilirsiniz. Özel demleme usulleri olan çay türlerini özel çay demlikleri, bardakları ve mumları ile birlikte satarak da ayrı bir Pazar oluşturabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir