Sbarro franchise şartları

Reklamlar


Sbarro franchise şartları: Kendi işini kurmak isteyen girişimciler için cazip yatırımlardan biri de Sbarro restoranı bayiliğidir. Yazımızda Sbarro franchise şartları ve diğer bazı detayları paylaşmaya çalışacağız. Hayallerindeki işe sahip olmak isteyenler için, oldukça cazip bir iş fikri olan Sbarro restoran işletmeciliği ile hedeflerinize ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. İşte, detaylar;

Sbarro’nun tüm lisans haklarına sahip olan TAB Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., markanın ana geliştiricisi ve üreticisi olarak faaliyet göstermektedir. TAB Gıda, franchise ile verdiği restoran işletmeciliğini 10 yıl süreyle sınırlandırmaktadır. Franchise anlaşmasıyla verilen lisansla birlikte işletmeci, Sbarro markasıyla ticari faaliyetlerini yürütmeye hak kazanmaktadır.

Franchise alacak olanlarda aranan nitelikler:

Franchise adaylarında girişimci bir ruh, başarma hırsı, başarılı bir iş geçmişi ve yönetim tecrübesi ile birlikte, yapılacak olan yatırımın yerine getirilmesine imkan veren finansal kaynakların olması istenmektedir.

Verilen eğitimler:

TAB Gıda, Sbarro restoran işletmeciliği adaylarına gerekli eğitimleri vererek işletmeci olma hakkı vermektedir. Lisans alan kişi yatırımcının kendisi olabildiği gibi, restoran işletmesini tayin ettiği bir yönetici ile de sürdürebilmektedir.

Franchise destek hizmetleri:

Sbarro restoran işletmecisi olan kişilere, açılış hazırlıkları boyunca ve açılıştan başlayarak pazarlama, satın alma, reklam, insan kaynakları, lojistik, operasyon, eğitim ve kalite kontrol konularında sürekli destek sağlanmaktadır.

Sbarro franchise yatırım şartları:

Sbarro restoranı yatırım bedeli 250 bin dolar’dan başlamaktadır ve bu bedele KDV eklenmektedir. TAB Gıda, franchise yatırımcılarına Sbarro için restoran işletme süresi olarak 10 yıl süre tanımaktadır. TAB Gıda, işletme net cirosu üzerinden de %13 oranında royalty tahsil etmektedir. Gerekli şartları yerine getiren girişimciler, TAB Gıda’nın verdiği lisans ile Sbarro markası altında ticari faaliyete başlayabilmektedirler.

Sbarro restoranı yer seçimi:

Restoran için yaya ve araç trafiği olan yerler, AVM’ler, sinema, okul ve dershane gibi gençlerin yoğun olarak bulunduğu yerler TAB Gıda’nın aradığı özelliklerdir. Restoranın açılacağı yer TAB Gıda tarafından onaylanmakta ve kiralanmaktadır.

Sbarro restoranı için aranan fiziki özellikler:

Restoran için tercih edilecek olan yer girişi katı olmalı, girişin alanı en az 120 metrekare, toplam alanın da en az 280 metrekare olması gerekmektedir. İşyerinin ön cephesi en az 6,5 metre, tavan yükseklikleri en az 2,90 metre olmak durumundadır. Food Courtlarda bulunan restoranların depoları da dahil 110 metrekare olması yeterlidir. Giriş katı bir yerin olmasının yanı sıra, belirlenen yerde gerçekleştirilen inşaat işlerinin uygunluğu da marka standartları bakımından da kontrol edilmektedir.

Sbarro restoran franchise bayiliği başvurusunda bulunmak isteyenler aşağıdaki iletişim bilgilerinden faydalanabilirler.

İletişim tel: +90 212 310 66 00

e-posta: franchise@tabgida.com.tr

Web site: www.sbarro.com.tr

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir