Sürekli para kazandıracak işler

Reklamlar


surekli-para-kazandiracak-isler

Sürekli para kazandıracak işler: Sürekli para kazanmak için iş arayışında olan kişiler için hazırladığımız bu liste, size yeni iş fikirleri konusunda ilham verecek, gıda sektöründe yatırım yapmak hatalı hareket edilmediği taktirde her zaman kazandırır. Gıda alanında sürekli para kazandıracak işler ile ilgili sizlere 18 girişim önerisinde bulunacağız.

Genellikle gıda yatırımı yapmanın girişimcinin yüzünü güldüreceği bilinir. Bunun nedeni; mevcut risklerinin büyük sanayi yatırımlarına nazaran çok daha az olmasıdır. Hammadde kaynaklarının da daha çok ülke içinden karşılanması bu riskleri en aza indirir.

Üretim yapabilmek için geniş arazilere ve kompleks uygulamalara pek fazla gereksinim duyulmaz. Ayrıca insanlar, gıda konusundaki yeniliklere çok daha duyarlı olmaktadırlar. Gıda tüketimi insanların vazgeçemeyeceği bir gerekliliktir ve gıda olmadan yaşamak mümkün değildir. Gıda sektörüne yatırım yapmanın sürekli kazandıracağı ile ilgili söylenen sözün altında bu yatmaktadır.

Gıda, yalnızca insanlar için bir gereklilik değildir. Besin zincirindeki diğer canlılar da gıdaya gereksinim duyarlar. Ayrıca gıdalar, insanların yalnızca fizyolojik gereksinimlerini karşılamamaktadır. Tat, lezzet ve nefaset gibi unsurlarla da insanların ruhsal dünyalarını da şekillendirir.

Gıda sektöründe yatırım yapma düşüncesinde olan girişimciler için anahtar niteliğinde bazı projeleri sıralamaya çalıştık. Bunların bir kısmı ülkemizde henüz yapılmayan işleri içermektedir. Listelediğimiz bu iş projeleri ülkemizdeki yürürlükte olan yasalar, teşvikler ve kredi sağlayıcısı bankaların bakış açılarına bağlı olarak sıralanmışlardır. İşte, gıda alanında sürekli para kazandıracak projeler;

1- Yumurtanın kullanıldığı endüstriyel lezzetler:

Yumurtayı doğrudan tüketmekten ziyade, onu değişik lezzet unsurları ile birleştirip zenginleştirerek insanlara sunma düşüncesi yatırımınız için etkili bir başlangıç olabilir.

Pastörize sıvı yumurta’yı belki duymamış olabilirsiniz, ancak AB ve ABD’de yaygın olarak tüketilen bu ürün ülkemizde de üretilmeye başlamıştır. Tanıtım ve pazarlama çalışmaları yeterince olmadığından perakende piyasada pek de tutulmadığı söylenmektedir.

Bu nedenle daha çok endüstriyel gıda işletmelerine yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Pastörize sıvı yumurta, ABD’de sarısı ve beyazı ayrıştırılarak likit şeklinde tüketicilere sunulmaktadır.

Gıda sektöründe girişimcilik yapacak olanlar, bu ürünleri çeşitlendirmek için yeni bir üretim hattı kurabilir, bu sayede de perakende piyasasına farklı bir imajla çıkabilir. Süt, peynir ve et mamullerini içeren hazır gıda ürünlerinin perakende piyasada tutulacağı varsayılmaktadır.

Mesela; Kaşarlı çabuk omlet, Salamlı veya sosisli çabuk omlet, çedar peynirli çabuk omlet, havyarlı ya da karidesli çabuk omlet gibi çeşitler olabilir. Bunların tamamı gurme sınıfındaki pratik yumurta bazlı çabuk ve hazır gıda ürünlerindendir.

Saydığımız bu çeşitleri çoğaltmak mümkündür. Özellikle ABD ve AB ülkelerinde bu tür gıdaların kendisine özgü müşterileri bulunmaktadır. Sabahları kahvaltı hazırlamak için vakti olmayan kadınlar, yumurta kırıp içine bir şeyler ekleme zahmetinden kurtularak bu karışımı tavaya döküp birkaç dakikada lezzetli bir sabah kahvaltısı hazırlayabilir. Bu ürün küçük ve büyük porsiyonlar şeklinde tetrapak kutulara doldurularak hazırlanabilir. Ayrıca pastörize edilirse raf ömrünün uzaması da bir avantaj olacaktır.

2- Krep:

Pastörize sıvı yumurta kullanarak, çeşitli ambalajlar kullanarak genç pazarı için krep üretimi yapmanız da mümkündür. Birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da sevilerek yenen krep, omletin unla ve biraz şekerle harmanlanmış şeklidir. Çikolatalı, kuru meyveli, sütlü ve kahveli krep çeşitlerinden bazıları.

Çocukların ve gençlerin bayıldığı bu yiyeceği yapmak oldukça pratik ve kolay olabilir. Krep yapımında kullanılacak olan her türlü teçhizatın paslanmaz malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir. Hayal gücünüzü kullanarak daha geniş yelpazede perakende ürün çeşidinizi de arttırmak elinizde.

3- El değmeksizin üretilen beze:

Yumurtanın akıyla işletmenizin ana işinden bağımsız olarak ayrı bir üretim işi de yapabilirsiniz. Beze denen yumurta akı ve pudra şekeri ile yapılan bir gıda düşünebilirsiniz. Bu ürünü el değmeden üretmeye yarayan ve paketleyen yatay hatlar var. Bu işlemlerde kullanılacak her türlü kapasite ve hızda otomatik makine teçhizatı ülkemizde de üretilebilmektedir. Özellikle bisküvi makineleri üreten imalatçılar bu konuda oldukça deneyimlidirler. Beze üretiminde ana girdi yalnızca yumurta akıdır ve elde edilebilecek karın da oldukça yüksek olabileceği belirtilmektedir. Meyve katkısı olan bezelerin de çok tutulduğunu belirtmek gerekiyor. Ayrıca çikolatalı veya kakao’lu çeşitlerinin de sevildiğini söylemeden geçmeyelim.

Beze üretimindeki püf nokta, sanayi tipi bir mikserde yumurta akının tamamen beyazlayana kadar karıştırılmasıdır. Şekerin eklenme zamanı ve miktarıyla beze daha katı bir hale gelebilmektedir. Bu işi yapacak olanlar farklı şekillerde olabilecek fondan hamurunu az bir ısıyla değişik formlara sokabilir ve ilave farklı tatlar da ekleyebilirler. Neticesinde gençlerin ve de çocukların bayılarak tüketecekleri oldukça besleyici bir ürün ortaya çıkacaktır.

4- Kayısı:

Kayısının en iyileri Türkiye’de yetişmektedir. Malatya ve çevresi kayısının en iyi türlerinin yetiştiği yerlerdir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller nedeniyle hem çocuklar hem de yetişkinler için çok faydalı bir meyvedir. Menşei Kafkasya olan kayısının reçeli, marmeladı ve pestili yapılmaktadır. Kayısının kurutulmuş çeşitleri de mineraller bakımından oldukça zengindir.

Son dönemlerde tüketicilerin popüler yiyeceklerinden biri de kayısının işlenmesi ile ortaya çıkarılan sürülebilir kayısı ürünleridir. Bu ürünlerin elde edilmesinde kurutulmuş kayısı kullanılmaktadır. Bunlar belirli bir miktarda süt tozu ve kıvam sağlayıcı maddelerle sürülebilir yapılmaktadır. Elde edilen bu sürülebilir ürünün reçel ve marmelattan çok farklı olduğunu, katı haline yakın bir kıvamda meyve püresi formunda olduğunu söyleyelim. Küçük plastik kaplarda ve kavanozlarda satılabilen bu ürün tüp içine basılmış haliyle de satılmaktadır. Ortaya çıkan ürün rengini, lezzetini ve kokusunu da yitirmemektedir. Özellikle pastacılık sektöründe de kullanılan bu kayısı ürünü oldukça ilgi çekici olabilir.

5- Topraksız tarım ( Akuaponik yetiştiricilik ):

Türkiye’de ilk topraksız tarım ( Akuaponik yetiştiricilik ) göbekli marul üretimiyle başlamıştır. Bu marul, türlü yetiştirme teknikleri ile tarımsal bir endüstri haline gelmiştir. Özellikle fast-food sektöründe çokça kullanılan bu marul türü, evlerde de tüketilen bir üründür. Topraksız tarım daha farklı bir boyutta ele alındığında verimin oldukça büyük olacağı düşünülmektedir. Endüstriyel anlayışla katmanlı teraslarda yetiştiricilik yapılmasının en önemli yanı hasat süresinde kısalma ve kontrollü bir şekilde büyüme sağlanmasıdır.

Bütünüyle topraksız bir ortamda yetiştirilen marulların kökleri, hazırlanan sıvı solüsyonlarla beslenmektedir. Bundan dolayı da marulların gevrekliğini, lezzetini ve rengini biçimlendirmek mümkün olabilmektedir. Bu ürünlerin pazarlaması ise oldukça kolaydır çünkü alıma hazır bekleyen müşteriler her zaman vardır. Dolayısıyla yatırım yapmak isteyen girişimciler, lojistik bir külfete girmeden büyük şehirlere yakın yerlerde küçük alanları kapsayan teraslarda bu üretimi gerçekleştirebilirler. Girişimcilerin üretim hedefi aylık minimum 250 bin adet kadar olmalıdır.

6- Akuaponik balıkçılık:

Bu işteki akuaponik ifadesi özel sucul bitkiler vasıtasıyla balık yetiştiricili manasındadır. Genellikle tatlı su balık yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Önceden oluşturulmuş olan su altı bitkilerinin, yetiştirilen balıkların gübresiyle beslenmesi ve büyümesinden sonra balıkların bu bitkileri yemesi döngüsü ile gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamada etçil balıklar değil, bitkisel planktonlarla beslenen otçul balıklar kullanılmaktadır. Bu uygulama ile su tasarrufu sağlanarak balık yetiştirilmesi mümkün olabilmektedir. Özel su bitkileri ile doldurulan toprak katmanlı havuzlar kullanılarak yemden de tasarruf sağlanabilmektedir.

Bu sistem, agresif olmayan bütün balık türlerini havuzlarda çoğaltıp ticaretini yapma olanağı sağlamaktadır. Yem maksadıyla havuzlarda kullanılan bitkilerdeki protein zenginliği de işin cabasıdır. Konunun uzmanlarına göre sistem tilapia ve benzeri balıklar açısından oldukça iyi bir girişimdir. Sınai manada su ve yer sorunu bulunmayan araziler için oldukça iyi bir girişim projesi olarak öne çıkmaktadır.

7- Ambalajlı yöresel ürünler:

Artık lezzetli yöresel ürünler de modern paketlerde tüketicilere sunulmaktadır. Bu işe yatırım yapmak için gereken şey ise ürünlerin yerel olmasıdır. Gerçekleştirilecek üretim kesinlikle gıda kodeksine uygun ve hijyenik olmalıdır. Bu projeyi yöresel reçeteler kullanarak iyi üretim koşullarının bir araya geldiği yeni bir iş alanı şeklinde tanımlayabiliriz. Yöresel gıda ürünlerinin hijyenik şartlarda üretilmesi oldukça önemlidir ve ürünlerin doğal özelliklerine herhangi bir zarar vermemesi gerekmektedir.

Ambalajlı yöresel ürünlere bazı örnekler de verelim; Bez kılıfta sucuk, yerel lokumlu sandviç bisküviler, tüpte katı pekmez, kapari reçelleri, soğuk sıkım yeşil zeytinyağı ve daha birçok yöresel ürünler. Bu ürünlere tatlı çeşitleri ve süt ürünleri gibi çeşitleri de ekleyebilirsiniz.

8- Porsiyonluk peynirler:

Peynir türleri ülkemizde giderek çeşitlilik kazanmaktadır. Tüketicilerin son zamanlarda ilgi duyduğu peynir türlerinden biri de sürülebilir olanlardır. Bu tür bir projeye ilgi duyan girişimciler bu durumu dikkate alabilirler. Birçok peynir çeşidini sürülebilir hale getirmek mümkündür ve tüketiciler farklı peynir türlerine de ilgi duyabilirler. Mesela; teneke tulum peyniri, mihaliç peyniri, Edirne beyaz peynir ve otlu peynir bu çeşitliliğin içinde yerini alabilir. Yabancı peynir türleri de buna eklenebilir. Mesela; gravyer peyniri, parmesan peyniri, çedar peyniri ve rokfor gibi peynirler de sürülebilir hale getirilebilir.

Klasik beyaz peynir porsiyonluk minik kaplarda üretilebilir ve simit kültürünün yaygın olduğu Türkiye’de oldukça hoş bir uygulamaya imkan sağlayabilir. Bunları yapabilmek için girişimci olarak üretim aşamasında olmak da gerekmez. Uygun bir satın alma yöntemi uygulayarak katı formundaki peynirleri, sürülebilir hale getirmeyi sağlayacak işleme tesisi yeterlidir. Bunları ilgi çekici bir ambalajla piyasaya sürmek de albenisini arttırmak açısından çok önemlidir.

9- Az yağ çeken patates:

Son yıllarda dondurulmuş kızartmalık patates türleri hayli popüler oldu. Patatesin en büyük sorunu kızartma sırasında fazla yağ emmesidir. Ayrıca nişastadan başka fazla kalori barındırması da tüketicilerin en büyük sorunudur. Tabi ki nişasta olmayan bir patates türü maalesef bulunmuyor, ancak nişasta oranı düşük olan hibrid patates çeşitleri bulunmaktadır. Rounds reds bu patateslerden biri olup, özelliği de nişastasının az olması, yağla temasında da patatesin çevresinde ortaya çıkan karamelize tabakanın fazla yağ çekmesini önlemesidir. Kızartıldığında mükemmel bir gevrekliğe sahip olabilen bu patateslerin yetiştiriciliği ve işlenmesi, oldukça cazip girişim projelerinden biri olmasını sağlamaktadır. Farklı ırklara mensup patateslere yeni ve değişik formlar verip hazır paketler yapmak ilginç ve karlı bir girişim olabilir.

10- Taze meyve özsütü:

Doğal meyve sularının muhafaza edilmesi sakıncalı olabilir, çünkü tadı bozulabilir ve okside olabilir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla yüksek basınç veya baskı tekniği ile meyve suyu üretilmeye başlandı. Bu teknik kullanılarak üretilen meyve suları ilk günkü tazeliğini ve doğallığını koruyabilmektedir. Bu doğallığın sağlanabilmesi için herhangi bir katkı maddesine ya da ekstra bir işleme de gerek yok. Bu teknikle üretilen meyve suları tazeliği ile tüketicileri cezp etmekte, uzun raf ömrüyle de dağıtım olanakları oldukça kolaylaşmaktadır. Bu işle ilgili uzmanlaşmış bazı firmalar bulunmaktadır ve bu firmaların başında da Avure isimli marka gelmektedir.

11- Kızarmış ekmek üstünde mükemmel lezzetler:

Sürülebilir ürünleri sadece peynir ve kayısı ile sınırlayamayız. Kuru meyveler, sebzeler ve et ürünleri de olabilir. Girişimciler ellerindeki ürün sayısını niş alanlara yönelterek yeni ve farklı çeşitler de elde edebilirler. Organik pazarına ve de diyet pazarına yönelik sürülebilir ürünler, girişimciler için yeni ve etkili bir alt Pazar oluşturmalarına imkan sağlayabilir. Mesela; Kızarmış ekmek üstünde yabani meyveler, bal ve kuru meyve karışımları, kalorisi düşük organik tereyağı gibi ürünler sürülerek tüketicilerin beğenisine sunulabilir.

12- Bitkisel karışımlı light köfteler:

Bitkisel karışım dendiğinde bütün bitkiler ve sebzelerle meyveleri de kapsamaktadır. Özellikle diyet yapanlara, vejetaryenlere ve light gıdalar tercih edenlere yönelik üreteceğiniz bitkisel köfteler, gıda alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler açısından cazip olabilir. Hazır paketlerle tüketicilerin beğenisine sunabileceğiniz bu tür gıda ürünlerinin ileride çok daha fazla ilgi görmesi beklenmektedir.

ABD’de oldukça fazla ilgi gören yumurta akı ve soya bazlı bitkisel köftelerde bolca yeşillik bulunuyor. Amaç tüketicilere yeni ve farklı lezzetler sunarak ilgilerini çekmek. Köfte karışımında yalnızca doğal ve taze otlar kullanılmakta, herhangi bir kimyasal madde karıştırılmamaktadır. Ülkemizin damak zevkine uygun bitkisel köfte çeşitleri üreterek yenilik konusunda öncülük edebilirsiniz.

13- Meyve – sebze granülleri:

Gelişmiş ülkelerde bu forma Fruit Powder ( meyve tozu ) adı verilmektedir. Meyve ve sebze granüllerindeki temel özellik, doğal özelliklerini kaybetmeden saklanabilmeleridir. Stoklama kolaylığı ve rahatlıkla ulaşılabilir olmaları gıda sektöründe ayrıcalıklı bir ürün olmasını sağlamaktadır. Meyve granülleri meyve konsantresinin toz şeklindeki formudur. Proses, meyve suyu üretimi ile başlamakta ve sonrasında da derişikleştirilmesi ile devam etmektedir. Ürün, pudra değil kristalize olmuş mikro granüllere dönüştürülmektedir. Belirli bir atmosfer koşulunda uzun süreli dayanıklılığa sahiptir. Bu ürün Kızılay ve Kızılhaç gibi insani yardım kuruluşlarının alımlarında yer alan kalemlerden biridir.

14- Kuşkonmaz yetiştiriciliği:

Dünyanın en pahalı bitkilerinden biri olan kuşkonmaz, gurme mutfaklarında vazgeçilmez bir ürün olarak öne çıkmaktadır. Kuşkonmazın yetiştirilmesi çok emek gerektiren bir uğraştır. Ülkemizde tatlı sarmaşık olarak da bilinen kuşkonmazı köy pazarlarında bulmak mümkündür. Doğada toplanabilen bu bitki oldukça lezzetli olup, kültüre alıp yetiştirmek ve ambalajlayarak satmak çok iyi bir iş fikri olabilir.

İhraç ürünü olan kuşkonmaz bitkisi, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde bu bitkiyle ilgili feztivaller düzenlenerek yemek yarışmaları yapılmaktadır. Yabani kuşkonmazın kültür ortamına uyum sağlaması da gayet kolay olmaktadır.

15- Peynir altı suyu işleme tesisi:

Çoğu peynir üretimi tesisinde peynir altı suyu boşa gitmektedir. Halbuki Batı ülkelerinde Whey olarak adlandırılan bu sıvı, hem doğal besin içeriği hem de laktoz bakımından çok zengindir. Ayrıca protein yönünden de vazgeçilemez niteliğindedir.

Ülkemizde peynir üretiminden sonra oluşan peynir altı suyu yaklaşık 450-500 bin ton kadardır. Peynir üreticilerinin birçoğunda kristalizasyon tesisi bulunmadığı için bu sıvının büyük bir bölümü işlenmeden atık olarak salınmaktadır. Belirli bir kısmı ise lor üretiminde kullanılmaktadır.

Unlu mamuller, salam, sosis, çikolata, hazır çorba ve fondan gibi pek çok ürünün formülünde yer alan peynir altı suyunun yurt dışında oldukça önemli bir pazarı bulunmaktadır.

16- İkiz ambalajlar:

Ambalajlama gıda alanında en önemli konuların başında gelmektedir. Buradan yola çıkan ambalaj tasarımcıları yaptıkları yeniliklerle tüketicilere önemli kolaylıklar yaşatmaktadırlar. Özellikle ikiz ambalajlar bu yönde atılan en son örneklerdendir. Bu tür bir ambalaj sayesinde ketçap ve mayonezi aynı ambalajda farklı bölmelerde sunmak mümkündür. Birbiriyle karışmaksızın aynı pakette iki ayrı lezzet sunulabilmektedir.

ABD’de faaliyet gösteren içecek firmalarından biri kağıt bardakları iki katlı tasarlamış ve sosis satıcılarına promosyon olarak dağıtmıştı. Dev bardakların alt kısmında kola, üzerinde kızarmış patates ve sosis bulunmaktaydı. Bunun sonucunda da satışlarda büyük bir sıçrama yaşanmıştı. Birçok firmanın bu şekilde yaratıcı girişimcilere gereksinimleri vardır. Siz de bu konuda bir girişimde bulunarak çok iyi kazançlar sağlayabilirsiniz.

17- Bitki ve otların işlendiği paket tesis:

Ülkemiz topraklarında yabani pek çok bitki ve otun yeşil tıp’ın hizmetine sunabilen işleme tesisleri maalesef bulunmamaktadır. Oysa, çoğu bitkisel ilaç kurutulmuş ot ve bitkilerden elde edilen solüsyonlardan meydana gelmektedir. Bu alanda bitkilerin işlenmesi ve özütlerinin çıkarılması gerekiyor. Gram ve mikrogramla ifade edilen bu özütlerin gıda alanında da geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Özellikle kıvam arttırıcı maddeler, koruyucu katkı maddeleri, bitkisel vitaminler ve renklendiriciler bu şekilde temin edilmektedir. Bu iş için kompakt işleme tesisleri bulunmaktadır. Burada elde edilen hammaddeler hem tıpta hem de gıda sektöründe kullanılmaktadır. Bu alanda girişimcilik yapmak isteyenler, bitki ve ot diyarı Anadolu’da bu tür bir tesis kurup, yüksek gelirler elde edebilirler.

18- Yer fıstığı yağı üretimi:

En başta ABD olmak kaydıyla Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılan yer fıstığı yağı, giderek entegre bir yatırım haline gelmektedir. Ülkemizde genellikle çerez şeklinde tüketilen yer fıstığı Akdeniz, Ege, Marmara ve GAP bölgelerinde üretilebilecek bir üründür.

Üretimin yanı sıra işleme tesisi de yatırımcısına iyi paralar kazandırabilir. Ülkemizde 5. ve 6. yatırım bölgelerinde yer fıstığı ekim alanları ile işleme tesisi kurmak cazip olabilir. Yerfıstığı yağının diğer özelliklerinden biri de hamur işlerinde kullanılabilmesidir. %50’lik bir yağ oranına sahip olan yer fıstığı çerezlik olarak da tüketilebilmektedir. Yani her şekilde yer fıstığından önemli kazançlar sağlamak mümkün.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir