Tasarruf Yapmak İçin 5 Kolay Yol

Reklamlar


tasarruf için 5 yol

Tasarruf yapmak için 5 kolay yol: Tasarruf yaparak ,Birikim yapabilmek ve gelecek geçim sıkıntısı çekmemek için mutlaka tasarruf yapmak gereklidir. Pek çok insan, kazandığı parayı kasasına girer girmez hemen harcıyor. Bu nedenle de, birikmiş hiçbir parası olmadığı gibi, kredi kartı borçlarına sahipler. Oysa tasarruf yapmak bilindiğinin aksine çok ciddi efor gerektirmiyor. İşte, tasarruf yapmak için 5 basit yol ;

Gıda israfı

Hemen hemen her insan aldığı sebzeleri ve market ürünlerini kullanmadan bozulduğu için çöpe atıyor. Bu bildiğiniz israftır. Oysa, kullanacağınız kadar yiyecek almak gereklidir. Bunun tek çözüm yolu, öğün planlaması yapmak gerektiğidir. Pek çok otel, bugün bu sistem ile tasarruf yapmaktadır. Özetle, evde yiyeceğiniz her öğün için bir liste hazırlayın. Buna göre alışveriş yapın. Bu durumda fazladan yiyecek almazsınız ve tasarruf yapmış olursunuz.

Tasarruf yapmayı sağlayan takvim hazırlamak

Kendinize bir takvim hazırlayın. Arabanızın bakımı, aile içi doğum günü hediyeleri, tatil planları, evlilik yıldönümü gibi para harcanacak her şeyi yazın. Bu paraları harcamadan önce araştırma yapın ve ürünlerin indirim tarihlerini belirleyin. Tatil yapacaksanız erken rezervazyon tarihleri belirleyin. Zamanı gelince alışverişinizi yaparak, hazırladığınız maddenin üzerini karalayın. Böylece, hem tasarruf eder hem de bazı şeyleri unutmazsınız.

Kiler yapmak

İndirim dönemlerinde bozulmayan ve uzun süre raf ömrü olan gıdaları stoklayın. Evinizde kiler benzeri bir yer oluşturun. Kilerinizde daima bol miktarda bozulmayan gıda olacak ve tasarruf etmiş olacaksınız. Kiler hazırlarken tüm ürünlerin dağınık değil, düzenli yerleşmesi çok önemlidir. Çünkü, bu şekilde bozulmadan ürünleri görür ve kullanırsınız.

Çamaşır yıkama planı

Çamaşırlarınızı düzensiz yıkıyorsanız, bu durumda sürekli olarak çamaşır makinesi çalışıyor demektir. Çamaşır makinesinin çalışmasının günü olmalıdır. Bu güne kadar, çamaşırlar birikmeli ve yıkanmalıdır. Örn. pzt sabahları renkliler, Salı sabahları beyazlar yıkanabilir.  Bu uygulama ile, elektrik, deterjan, su masrafları yarıya kadar düşecektir.

Faiz ödemeyin

Elektrik, doğalgaz, su ve internet faturalarını zamanında ödemek, faiz ödemenin önüne geçecektir. Bu sayede, düzenli faiz ödemekten kurtulursunuz. Faturaları, otomatik ödeme talimatı ile ödemek sizi bu konuda rahatlatacaktır. Her ay fatura kontrolü yapmaktansa, banka hesabı kontrolü yapmak çok daha kolaydır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir