Tiamat Telekomünikasyon çağrı merkezi bayilik şartları

Reklamlar


Tiamat Telekomünikasyon çağrı merkezi bayilik şartları: Çağrı merkezi alanında yatırım yapmak isteyen girişimciler, Tiamat Telekomünikasyon bayiliği alarak sektöre adım atabilirler. Telekomünikasyon sektöründe satış ve saha organizasyonları ile birlikte, operasyonel manada birçok alternatif çözüm üreten, ürettiği bu çözümleri de bayilik yapılanmasıyla işlevsel hale getiren lider firmalardan biridir.

Tiamat Telekomünikasyon, iletişim odaklı firmaların çağrı merkezi hizmetlerini üstlenmekte ve profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Gün geçtikçe büyümekte olan kadrosuyla sektörde adından söz ettiren bir şirkettir.

Çağrı merkezi alanında yatırım yapacak olan girişimcilerin farklı bir bakış açısına ve deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Firma bugüne dek edinmiş olduğu deneyimlerinden, uzmanlıklarından ve alt yapı desteklerinden bayilerinin yararlanmasını sağlamaktadır.

Tiamat Telekomünikasyonun sağladığı destekler:

Firmanın uzman kadroları sayesinde, işe ilk başladığınız andan itibaren çağrı merkezi kurulumundan başlayarak, her türlü bilgi ve tecrübenin paylaşımı yapılmaktadır. Ayrıca uzman teknik personeli, Linux tabanlı dijital santrallerin kurulumlarını bütünüyle bedelsiz bir şekilde gerçekleştirmekte ve destek sağlamaktadır.

Bayinin personeli için, sunumu gerçekleştirilen ürünler içerik, kampanyalar ve detay bilgilendirilmeler ana firmanın uzman eğitimcileri tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Bu eğitimlere ek olarak satış yapma, ikna ve itiraz karşılama konularında da eğitimler verilmekte, satışlarınızın yükseltilmesine katkı sağlanmaktadır.

Tiamat Telekomünikasyon, çağrı merkezinde çalışmakta olan sistemler, personel, araçlar ve bütün ekipmanlarla ilgili her türlü detaylı analizleri yapmakta, gerektiğinde müdahale ederek sistemin düzgün yürütülmesini ve bilgilendirmeleri sağlamaktadır. Ayrıca, performansın en üst seviyeye çıkması amacıyla gereken düzeltmeleri bayiye hatırlatmakta ve uygulanmasına destek vermektedir.

Çağrı merkezi bayiliği yapan girişimcilere, ürünlerle ilgili piyasadaki en yüksek prim modelleri sunulmakta ve bayilerin en üst düzeyde kazanç elde etmelerine olanak verilmektedir.

Çağrı merkezi bayilerinin hak edişleri ise; ilgili ödeme takviminin sonunda yani ilgili ay bitiminde hesaplamaları yapılmakta, herhangi bir finansman yükü yaşamadan ödemelerinizi almanız sağlanmaktadır.

Tiamat Telekomünikasyon çağrı merkezi bayiliği alarak, hem kendi işinin sahibi olmak hem de iyi bir kazanç sağlamak isteyen girişimcilerin hemen başvuru yapmalarını öneririz. Bunun için aşağıdaki iletişim bilgilerinden faydalanabilir, vakit kaybetmeden online olarak da başvuru yapabilirsiniz.

 

İletişim tel    :+90 850 433 84 01

e-posta          : info@tiamatiletisim.com

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir