Türkiye’de yapılabilecek en iyi 9 iş

Reklamlar


turkiyede-yapilabilecek-en-iyi-9-is

Türkiye’de yapılabilecek en iyi 9 iş: Kendi işini yapmak isteyenler için Türkiye’de yapılabilecek bazı işler öne çıkmaktadır. Hangi işi yapmalı ve en iyi yapılabilecek işler nelerdir? gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ülke ekonomisi büyümeye ve alım gücü artmaya devam ettikçe, önceleri hiç kimsenin yüzüne bile bakmadığı bazı iş kolları ekonomiye dinamizm sağlamaya başladı. Küçük işletmeler olarak gördüğümüz bijuteri mağazası, temizlik ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda artık büyük sermaye grupları da boy göstermeye başlamıştır. Sektörlerindeki mevcut potansiyelleri ve performanslarıyla daha da büyüme beklentisi olan bazı sektörleri sizler için araştırdık. İşte, Türkiye’de yapılabilecek en iyi 9 iş;

Türkiye’de yapılabilecek en iyi iş fikirleri

1- Türkiye’de Bijuteri işi:

Son dönemin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan Bijuteri alanında yeni markalar sürekli yatırımlarla karşımıza çıkmaktadır. Yaklaşık 500 milyon TL’lik bir iç pazara sahip olan bijuteri sektörü, her sene yaklaşık %30 oranında büyüme kaydetmektedir. Yurt dışı ticaret hacmi de 250 milyon dolar gibi oldukça iyi bir rakama ulaşmış durumda.

Sektörün cazip yönleri:

Tarih boyunca kadınlar hep ziynet eşyası kullanmış, özellikle altın ve gümüş takılar kullanmışlardır. Bugün altın gibi değerli madenlerin yüksek maliyetleri, daha düşük fiyatlara sahip olması nedeniyle imitasyon ürünleri öne çıkarmaktadır.

Bijuteri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, modayı ve trendleri yakından takip etmekte ve bu duruma hızlı ayak uydurabilmektedirler. Buna bağlı olarak da insanlara çekim alanı yaratmaktadırlar. Anadolu’daki şehirlerimiz bu sektörde önemli bir büyüme potansiyeli meydana getirmektedir. En önemli cazibesi de kar marjlarının %300’lere kadar çıkabilmesidir.

Yatırım:

Bu işin yatırım maliyeti, kiralama giderleri hariç olmak üzere 50 – 150 bin TL arasında değişebilmektedir. Bijuteri sektöründe yatırım yapmak isteyen girişimciler, mağazaları için işlek caddeleri ya da AVM’leri tercih etmeliler.

Bu işe ortak olarak girmek riskin de yarı yarıya paylaşılması demektir. Sektörde faaliyet gösteren markalar franchising sistemi ile belirli bir giriş bedeli ile bayilikler verirken bazı markalar ise herhangi bir giriş bedeli istememektedir.

2- Türkiye’de Çocuk giyimi işi

Ülkemiz nüfusunun yaklaşık %25’i 15 yaşın altındadır. Bu oranın karşılığı da 19 milyonluk bir nüfus demektir. Buna bağlı olarak çocuk giyimi pazarı da oldukça canlıdır. 30 milyarlık toplam bir pazarı olan hazır giyim sektörünün %17’sine tekabül eden bir alandır. Bu rakamlardan yola çıkacak olursak çocuk giyim pazarı yaklaşık 5 milyar TL seviyesindedir. Hazır giyim sektörü genelde her yıl %1,5’luk bir Pazar artışı gösterse de, çocuk giyim sektörü %15 gibi bir büyümeye sahiptir.

Sektörün cazip yönleri:

Ülkemizin genç nüfusu ve ileriki yıllarda çocuk giyiminde pazarın daha da artacağına işaret etmektedir. Günümüz gençleri ürün kalitesi, moda ve fiyat dengesini değerlendirme kabiliyetine sahip. Özellikle fashion ürünleri pazara süren çocuk giyim markalarının büyüme olasılıkları daha fazladır.

Yatırım:

Çocuk giyim sektörüne hem üretici hem de perakendeci olarak girebilirsiniz. İsterseniz ülkemiz çocuk giyim sektörüne uygun olan yabancı markaların temsilciliğini alarak, hem toptancı hem de perakendeci olarak girme imkanınız var.

Türkiye’deki bilinen çocuk giyim markalarının birini franchise olarak almak istiyorsanız, mağaza için işlek bir cadde ve AVM’leri tercih etmeli, en az 80-100 metrekare alana sahip mağaza açmalısınız. Yatırım maliyeti olarak da ortalama 150-250 bin Euro gibi bir rakamın karşınıza çıkabileceğini hesaplamalısınız.

3- Türkiye’de Restoran Açmak

Önceleri emekli olunca restoran açanlar vardı, artık restoran işi en popüler sektörlerin başında gelmektedir. Gıda sektöründe her gün yeni bir satın alma haberi çıkmakta ve yabancı birçok marka Türkiye’de yatırım yapmak için yarışmaktadır. Ülkemizde başka alanlarda büyük yatırımları olan tanıdık isimler de yiyecek içecek sektörüne merak salmışlardır. Tüm dünyada tüketim alışkanlıkları değişmekte ve buna bağlı olarak da yeme içme faaliyetleri sürekli artmaktadır. Şimdilerde yıllık 10 milyar dolar gibi bir ciroya sahip olan yeme içme sektöründe, ileride temalı restoran konsepti öne çıkacağa benzemektedir.

Sektörün cazip yönleri:

Gıda sektöründeki büyüme, tüketicilerin beklentisinin de artmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla da temalı restoran oranı da artış göstermektedir. Sektöre yatırım yapan büyük girişimciler, müşterilerine yeni ve farklı şeyler sunup bir adım öne geçmeye çalışmaktadır.

Temalı restoran sayısının artması, tüketicilere değişik deneyimler sağlamakta ve alternatifleri çoğalmaktadır. Ülkemizde davet ve kutlama kültürü hızla gelişmiş durumda. Ülkemizde faaliyet gösteren restoranlar sundukları çeşit ve lezzetlerin yanında, hijyen bakımından da üst seviyelere çıkmaya başlamıştır. Dolayısıyla Türk müşterilerin yanı sıra yabancı müşteriler de buna kayıtsız kalmamaktadır.

Yatırım:

İlk önce bir tema belirlemelisiniz. Bu tema dünya mutfaklarından farklı ve değişik lezzetlerle birlikte Türk mutfağının değişik lezzetlerini de içerebilir. Burada önemli olan vereceğiniz hizmetin ve lezzetin sizi ayırt edici bir özelliğinin olmasıdır. Restoranın dekorasyonunda da bir konsept belirlemek faydalı olacaktır. Restoran yatırımınız büyüklüğüne, türüne, dekorasyonuna ve bulunduğu yere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İyi ve kaliteli bir restoran işletmesine sahip olabilmek için ortalama 100-300 bin TL arasında bir yatırım yapmak gerekiyor.

4- Türkiye’de Temizlik Şirketi açmak:

Temizlik sektörünün ilk gelişmeye başladığı yıllardaki anlayış, yerini artık binlerce dolar değerinde makineler, dev boyutlu yatırımlar ve binlerce kişiye istihdam sağlayan bir sektöre bırakmıştır. Temizlik sektöründe oluşan yeni trendler ve entegre hizmetler, akıllı binaların çoğalması, rezidans kültürünün gelişmesi ile yüzme havuzlarından, çevre düzenlemelerine, evcil hayvan bakımından güvenlik hizmetlerine kadar pek çok alanda artan ihtiyaçlar bu tür sektörlerin de gelişmesini sağlamaktadır.

Bununla birlikte küçük çaplı hizmet vermek isteyen girişimciler için de fırsatlar bulunmaktadır. Kadınların iş hayatına daha fazla girmeleri, temizlik hizmetlerini dışarıdan almalarına yol açmaktadır. Temizlik sektörünün Pazar büyüklüğü ise yaklaşık 250 milyon dolar gibi iyi bir rakama ulaşmaktadır.

Sektörün cazip yönleri:

Rezidansların giderek artması, temizlik hizmeti veren şirketlere daha fazla ihtiyacın duyulmasına yol açmaktadır. Bununla birlikte kadınların çalışma hayatına çok daha fazla girmeleri, evlerdeki temizlik işlerinin profesyonel şirketlere verilmesine neden olmaktadır. Cazip olmasının bir diğer nedeni de yabancı şirketlerin piyasaya girmeleri ve pazarı iyi bilen kişilerle çalışmak istemeleridir.

Yatırım:

Temizlik alanında faaliyet gösteren birçok firma bulunuyor. Bu firmaların birçoğu da bayilikle büyüme yolunu seçmektedirler. Sektörde faaliyet gösteren şirketler son yıllarda bayilik verme çalışmalarına da hız vermiş durumdadırlar. Temizlik alanında yatırım yapacak olan girişimciler, marka ve mağazanın büyüklüğüne balı olarak 50-100 bin dolarlık bir yatırım yapmak durumundadırlar. Sektördeki kar marjlarının %70’lere varması da cazip yönlerinden biridir.

5- Türkiye’de Kişisel gelişim Sektörü:

Günümüzde zihinsel ve bedensel yorgunluğun atılabilmesi için hobilere bir yöneliş vardır. Pek çok insan işten sonra değişik aktivitelere vakit ayırmaktadır. Bugün artık çalışanlar arasında güzel yemek yapmak ve iyi dans edebilmek fark yaratmaktadır. Mutfağa ilgisi olanlar yemek kurslarına gitmekte, dansa merakı olanlar da dans okullarına devam etmektedir. Bu şekilde hobilerini geliştiren kişilerin bir kısmı da, hobilerini işe çevirmektedir. Buna bağlı olarak kişisel gelişim amaçlı kurslar, hobiler ve malzeme satışı gerçekleştiren mağazalar bir sektör oluşturmuş durumdadır.

Bugün hobi ve kişisel gelişim alanında çalışmalar yapan pek çok firma var. Model uçak veya arabalar, tekneler gibi hobiler ülkemizde ciddi düzeylere ulaşmış durumdadır. Bu sektörde önemli potansiyeli olan bir pazarın olduğu düşünülürse, girişimcilerin bu alana ciddi olarak eğilmelerini tavsiye ederiz.

Sektörün cazip yönleri:

Çağımız insanı yoğun ve stresli bir iş ortamında çalışmaktadır. Kaçış noktası arayanlar da hobilere ağırlık vermektedir. Bu durum da hobilere yönelik iş fikirlerini cazip kılmaktadır. Kişisel gelişime ve hobilere yönelik açılan kurslar, bu alanda malzeme satışlarına önemli bir Pazar açmaktadır.

Yatırım:

Pastacılık ya da yemek kurslarına katılarak, kendinize pastane ya da restoran açma yolunu tercih edebilirsiniz. 3-6 aylık kurslarla yoga sertifikası alabilir ve kendi işletmenizi faaliyete geçirebilirsiniz. Ayrıca yemek, model araçlar veya çikolata alanlarında çalışan firmalardan franchise almayı düşünebilirsiniz.

Yoga kursunun yatırımına 5- 30 bin TL gibi bir para harcayabilirsiniz. Franchise alacak olursanız da 20 bin TL gibi bir Franchise bedeli ödemek durumunda kalırsınız. Kişisel gelişim koçluğu ile ilgili bir merkez açmak isterseniz, bunun için de yaklaşık 50-150 bin Euro gibi bir yatırımı gözden çıkarmalısınız.

6- Türkiye’de Eğitim İşi

Türkiye içi 50 milyar dolar gibi çok büyük bir alan yaratmış olan eğitim sektörü, sürekli büyümesini arttıran bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Dershanelerin kapanması ile birlikte özel okul sayısında artış yaşanmakta, var olan yatırımcılarla birlikte yeni yatırımcıların da değişik ve fark yaratan yatırımlarını göreceğiz. Ayrıca zorunlu eğitimin dışında, alternatif eğitim programları sağlayan kurumlar bulunmaktadır. Mesela; küçük yaşlarda dil eğitimi veren ve buna odaklanan eğitim kurumları da faaliyetlerini arttırmaktadır.

Sektörün cazip yönleri:

Kişisel eğitim ve gelişimin bütün ömür boyunca olması gerektiğini düşünürsek, eğitim sektöründeki kuruluşlar da çeşitlenmektedir. Dershanelerin kapanarak özel okullara dönüşmesi gibi gelişmeler, sektörde teşvik beklentisiyle hareketliliğin artacağınız söyleyebiliriz. Özellikle okul öncesi eğitimin zorunluluk haline getirilmesi ile bu konuda eğitim veren kurumlara olan ihtiyacın da artacağını söyleyebiliriz. Okullarda yabancı dil eğitimi veriliyor olsa bile, bu alanda eğitim veren kursların artış göstereceğini düşünebiliriz.

Yatırım:

Bu sektöre yatırım yapmayı düşünen girişimciler değişik şekillerde işe giriş yapabilirler. Hedef kitlelerini belirleyip hangi konseptte hareket edeceklerini belirlemeleri gereklidir. Farklı eğitim metodolojisi sağlayan yabancı şirketlerin temsilciliği alınabileceği gibi, mevcut kolejlerin ve özel okulların da franchise’ı alınabilir. Bu alanda yatırımların maliyeti farklılık gösterebilmektedir. Mental aritmetik eğitimi sunan bir şirket düşünüyorsanız 10-15 bin TL yeterli olacaktır. Bir anaokulu için en az 150-250 bin TL yatırım maliyeti düşünebilirsiniz.  Bir kolejin ya da okulun franchise’ını alacaksanız okul yatırımı dışında yalnızca isim hakkı olarak 150-250 bin dolar ödemeniz gerekebilir.

7- Türkiye’de Kozmetik İşi

Tüm dünyada 200 milyar doları geçen bir pazara sahip olan kozmetik sektörü, ülkemizdeki büyüme oranları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Türkiye kozmetik sektörünün toplam büyüklüğü ise yaklaşık 8 milyar TL dolaylarındadır.

Kozmetik alanında yaşanan gelişmeler perakendeciliğin ve mağaza sayısının da artmasına imkan sağlamıştır. Birçok şirketin bulunduğu sektörde girişimciler için değişik fırsatlar da var. Çünkü 1.000’e yakın mağaza sayısıyla 6-8 bin kişiye istihdam imkanı sağlayan kozmetik şirketleri sürekli olarak mağaza sayılarını arttırmakta ve istihdamı büyütmektedir.

Büyük bir Pazar olan kozmetik sektörü, büyüme potansiyeli ile mevcut şirketlerin yanı sıra birçok farklı şirketin de iştahını kabartmaya devam etmektedir.

Sektörün cazip yönleri:

Ülkemizin genç nüfusu sektörün önündeki en cazip avantajlardandır. Bu sektöre sürekli olarak çok daha fazla kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir. Sektörün ülkemizdeki en cazip özelliği de Anadolu’daki potansiyelin çok yüksek olmasıdır. Bu sektördeki dinamizmin yüksek olması ve zincir mağaza oluşumunun kolaylığı da ayrı bir cazibedir. Ayrıca Avrupa pazarlarının büyüme oranlarındaki düşüş, Türkiye gibi yeni ve gelişmekte olan ülkelere yatırımları çekmektedir.

Yatırım:

Kozmetik sektörüne yatırım yapacak olan girişimciler hem üretici hem de perakendeci olarak iş yapabilirler. Ya da yabancı bir markanın temsilciliği alınabilir bayilikler verilebilir. Kozmetik ürünlerinin doğrudan satışında çalışan birçok şirket bulunmaktadır. Bireysel olarak bu şirketlere katılarak ek kazanlar sağlamak da mümkündür.

Şayet kozmetik markalarından birinin franchise’ını alıp perakendecilik yapmayı düşünüyorsanız, mağaza için yaklaşık 500-650 bin TL, kiosklar için de 20-25 bin TL yatırım yapmanız gerekmektedir. Doğal ürünler veya açık parfüm satışına girmeyi düşünüyorsanız, buna yapacağınız yatırım bedeli de 15 – 60 bin TL aralığındadır.

8- Türkiye’de Güvenlik İşi:

Güvenliği öne çıktığı günümüzde bu alanda hizmet veren güvenlik şirketlerini aranır hale getirmiştir. Özel güvenlik sektörü uygulanmaya başladığı günden bugüne büyük gelişme kaydetmiş ve sürekli olarak da büyümektedir. Yaklaşık 8-10 milyar TL’lik bir pazara sahip olan sektör, Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük özel güvenlik sistemine sahip olmasına da imkan sağlamıştır.

Sektörün cazip yönleri:

Ülkemizdeki penetrasyon oranları oldukça düşüktür ve ev kullanımında %0,8, KOBİ’lerde de %4,8 düzeyindedir. Rezidans, AVM’ler ve konut projelerindeki süratli artış, güvenlik sektörünün de büyümesine imkan sağlamaktadır. Evlere yönelik yürütülen güvenlik hizmetlerinin büyümesinde, genç kız ve erkeklerin yalnız hayat sürmeleri de etkilidir. Bakıcı ile yalnız kalan çocukların ve yaşlıların da artış göstermesi, elektronik güvenlik pazarında da önemli artışa neden olmaktadır.

Yatırım:

Güvenlik sektöründe faaliyet gösteren küçük büyük 2.000’e yakın firma bulunmaktadır. Ancak sektörü elinde bulunduran şirket sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Bu şirketlerin çoğu da bayilik sistemi ile büyümelerini devam ettirmektedirler. Pronet ve alarmnet gibi şirketlerin bayilik koşullarını araştırabilir, bu alanda yatırım yapmadan önce detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

9- Türkiye’de Spor:

Sağlıklı yaşam dendiğinde aklımıza hemen spor yapmak gelir. Günümüz insanlarının giderek bilinçli hale gelmeleri ve sağlıklarına önem vermeleri spora olan ilginin artmasına neden olmaktadır. Büyük şehirlerde birbiri ardına açılan spor kulüplerine bakıldığında yüksek doluluk oranları, bu durumu özetler niteliktedir. Buna bağlı olarak spor giyim sektörü de oldukça hızlı bir biçimde büyümektedir. Son yıllardaki performansı ile spor giyim pazarının büyüklüğü 1 milyar doları geçmiştir.

Sektörün cazip yönleri:

Ülke nüfusumuzun genç olması spor giyim sektörünün gelişmesinde ve büyümesinde önemli bir etken olacaktır. Spor yapmak lüks değil bir gereklilik ve ihtiyaçtır. Bu da spor salonlarına olan ilgiyi oldukça arttırmaktadır. Ülkemizde spor yaptığını söyleyen kişilerin yalnızca %2’si spor salonlarına gitmektedir. Bu oran oldukça az ancak giderek büyüme göstereceği bir gerçek. Özellikle son yıllarda iş stresinden uzaklaşmak isteyenler outdoor sporlara ilgi göstermeye başlamıştır. Ülkemizdeki kişi başına spor için harcanan para 8-10 Euro arasındadır. Bu Bulgaristan’da 45 Euro, Yunanistan’da 65 Euro, Almanya’da 180 Euro seviyelerindedir.

Yatırım:

Bu sektöre giriş yapmanın en kolay yolu bayilik almaktır. Spor alanında faaliyet gösteren markaların neredeyse tamamı bayilik sistemi ile çalışmaktadır. Adidas markası için bir bayilik düşünüyorsanız ortalama 250-350 bin Euro gibi bir yatırım yapmak durumundasınız. Aklınızdaki markaya yatırım yapmak için iyi bir araştırma yapmalı, pazardaki yerine ve durumuna bağlı olarak karar vermelisiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir