Varlık Şirketleri Nedir? Yetkileri Nelerdir?

Reklamlar


varlık yönetim şirlketi

Varlık Şirketleri Nedir? Yetkileri Nelerdir: Varlık şirketleri maaşa haciz koyabilir mi, varlık şirketleri haciz yapabilir mi, varlık yönetim şirketleri ne iş yapar, varlık şirketleri zaman aşımı ne kadar sürer, işte tüm bu sorulara sizler için yanıt aradık, işte detaylar.

Bankacılık hizmetlerini alan kişi sayısının ülkemizde çok yüksek rakamlara ulaşması ile birlikte, bankalara olan borçlu sayısı da artmaktadır. Bankacılık ürünlerini alarak kullanan kişiler, bankalara olan borçlarını düzenli olarak ödüyorsa bankacılık hizmetlerinden olumlu yönde sorun yaşamadan faydalanıyor demektir. Borçlarını ödemede sorun yaşayanlar ise bankalarla önemli sorunlar yaşamakta ve haciz durumuna kadar süreç ilerlemektedir. Varlık yönetim şirketleri de bu noktada devreye girerek hizmet sunmaktadır. Varlık şirketleri nedir? Yetkileri nelerdir? Konulu makalemizde öncelikle varlık yönetim şirketlerini açıklayalım.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir?

Bankalar ve özel finans kurumlarının alacakları ile diğer varlıkların satın alınması ve yapılandırma yapılarak satılması amacına yönelik faaliyette bulunan şirketlere varlık yönetim şirketleri denmektedir.  Varlık yönetim şirketleri, bankaların, özel finans kurumlarının ve mali kurumların alacakları ile diğer varlıkları satın alabilmektedir. Aynı zamanda satım işlemi de yapabilmekte, satın aldığı alacakları borçlu kişiden tahsil edebilmektedir. Varlıkları nakde çevirip yapılandırarak satmaktadır.

Varlık Yönetim Şirketinin Faaliyetleri ve Yetkileri

Varlık yönetim şirketlerini açıkladıktan sonra, varlık yönetim şirketlerinin yetkilerinden ve faaliyetlerinden söz edelim. Varlık yönetim şirketlerinin yetkileri şunlardır;

-Bankalar, özel finans kurumları ve mali kurumların alacakları ile diğer varlıkların yapılandırılması ve üçüncü kişilere satılması amacıyla danışmanlık ve aracılık hizmeti vermektedir.

-Faaliyetlerini yapmak için iştirak edinebilmektedir.

-Sermaye piyasası mevzuatına uygun olarak gerekli izin alarak faaliyette bulunabilmekte ve menkul kıymeti ihracı yapabilmektedir.

-Şirketlere kurumsal ve yeniden yapılandırma işlemleri için danışmanlık hizmeti verebilmektedir.

-Varlık yönetim şirketlerinin satışına aracılıkta bulunduğu ya da ihraç ettiği finansal ürünler için yatırım yapabilmektedir.

Varlık yönetim şirketleri, bazen faizlerden, bazen de borçların faizsiz taksitlendirilme işlemlerinde rol alarak oldukça faydalı bir hizmet sunmaktadır. Varlık yönetim şirketi sayısı oldukça fazladır. Gerekli araştırmaları yaparak varlık yönetim şirketleriyle irtibat kurabilirsiniz.

Varlık şirketleri haciz yapabilir mi?

Evet, çünkü spk tarafından yetkili kurum olduğu için, bankanın sahip olduğu tüm yetkileri kullanabilmektedir

Varlık şirketleri maaşa haciz koyabilir mi

Evet, Varlık yönetim şirketleri yetkili alacaklı kurum olduğu için maaşınıza haciz işlemi başlatarak, alacağını alacaklı vasfında tahsil eder.

Varlık şirketleri zaman aşımı

Varlık yönetim şirketlerinin bankalara kıyasen çalışma sistemi biraz daha farklıdır, çünkü banka alacağı parayı tahsil edemediği ve yeterli zaman, kaynak ayıramadığı için böyle bir yolu tercih ederek varlık şirketlerine tahsil edemediği borçları ihale yoluyla satıyor, ihaleyi kazanan varlık şirketi, bankanın tüm alacaklı haklarına sahip oluyor ve borcunu tahsil edebilmek için kanunlar çerçevesinde olabildiğince uzatmaya çalışıyor, çünkü sizin borcunuzu bankadan satın almış durumda bu yüzden sizden alamadığı her kuruş varlık şirketine zarar olarak yazıyor bu yüzden davayı uzatabilmek için elinden geleni yaparak tüm imkanları sonuna kadar kullanıyor. Bu durumda zaman aşımı olayı, ne kadar sürer belli değil.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

5 Yorum yapılmış

  1. Kerem
  2. Erdem
  3. Beyti
  4. Ramazan
    • admin

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir