Vadeli işlem ve opsiyon piyasası VİOP Nedir?

Reklamlar


viop

VİOP Nedir? Vadeli işlem ve opsiyon piyasası VİOP Nedir:Piyasalarda adını sıkça duyduğumuz VİOP, merak edilen kavramlardan birisidir. Makalemizde, VİOP nedir sorusuna cevap bulmanın yanı sıra temel fonksiyonlarını da öğrenebilirsiniz. Makalemizde, VİOP’un ne olduğuyla başlayalım. VİOP, vadeli işlem ve opsiyon piyasası kelimelerinin baş harflerinden adını almıştır.

Borsa İstanbul üzerinde vadeli işlemlerin ve opsiyon sözleşmelerinin alınıp satılarak işlem gördüğü türev piyasalardır. VİOP’da farklı dayanak varlıklar üzerinden düzenlenen vadeli işlemler ve opsiyonlar alınıp satılmaktadır.

VİOP, 2005 yılında kurulmuş olan Vadeli Opsiyon Borsası olan VOB ile 2013 yılında birleşme yoluna gitmiştir. VOB üzerinde işlem gören sözleşmelerde bu birleşmeyle birlikte 2013 yılında VİOP’a transfer edilmiştir. Böylece tüm vadeli işlemler ve opsiyon sözleşmeleri VİOP üzerinden işlem görmektedir.

VİOP’un Temel Fonksiyonları Nelerdir?

-VİOP, risk yönetimi konusunda önemli bir role sahiptir. Kuruluş amacı, tasarrufları değerlendirerek, ürünlerin gelecek dönemlerde oluşacak risklerine karşı fikir yürütebilmektedir.

-VİOP’un amaçlarında kar elde etmek bulunmaktadır. Fiyatların artacağı beklentisi varsa, vadeli işlem sözleşmeleri sonradan yüksek fiyatlardan satılıp kar elde etmek suretiyle satın alınmaktadır. Tam aksine fiyatların düşeceği beklentisi varsa eğer, sözleşmeleri satılması yoluna gidilmektedir.

-VİOP’da piyasalar gelecek dönemlerin beklentilerini de fiyatlandırabilmektedir. Yatırımcı, piyasadaki sözleşmelerden alıp sattığında, belirli bir zamandan sonra değer fiyatıyla senet alımı ve satımı yapmayı da üstlenmektedir.

-VİOP piyasalarda, ana Pazar, özel emir pazarı ve özel emir ilan pazarı olmak üzere üç ayrı pazarda işlemler gerçekleşmektedir. Ana Pazar, döviz vadeli işlem, emtia vadeli işlem, elektrik vadeli işlem, endeks opsiyon, kıymetli madenler vadeli işlem, pay opsiyon ve pay vadeli opsiyon gibi dayanak varlıklardan oluşmaktadır. Özel emir pazarı ve özel emir ilan pazarında ise ana pazar dâhilinde olmayan diğer işlemler yapılmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir