Warren Buffet’ın unutulmayan en iyi 5 yatırımı

Reklamlar


Warren Buffet’ın akıllardan çıkmayacak en iyi 5 yatırımı

Warren Buffett, dünyanın en zengin isimlerinden biridir ve attığı her adımıyla yatırımcılara çok önemli bir örnek oluşturmaktadır. İyi bir yatırımcı olmak adına verdiği tavsiyeleri dünyanın her yerindeki yatırımcılar için büyük değer taşımaktadır. Çünkü gerçekleştirdiği yatırımlarında elde ettiği başarılar doğal olarak Warren Buffett’in söylediklerini daha da değerli kılmaktadır.

Buffett, yatırımcıların uzun vadeli yatırım yapmasını, kendisi bir hisse senedi aldığında da borsanın kapandığını ve senelerce açılmayacağınız düşündüğünü belirtmektedir. Buradaki amacının anlık kazanç olmadığını net değerini hesaplamak olduğunu söylemektedir. 63,3 milyar dolarlık bir servete sahip olan Buffett, bu servetini başarılı yatırımları ile elde etmiştir. Yazımızda sizlere Warren Buffett’ın akıllardan çıkmayacak en iyi 5 yatırımını anlatacağız.

1- Berkshire Hathaway:

Berkshire Hathaway şirketine 1965 yılında hisse başına 12 dolar yatırım yapan Buffett, bu şirkete tam 50 yıldır yatırım yapmaya devam etmektedir. Buffett’in yatırım yaptığı dönemde şirket, tekstil sektöründe faaliyet gösteren New Bedford bölgesinin en fazla istihdam sağlayan fabrikası konumundaydı. Warren Buffett’la birlikte tam anlamıyla bir satın alma makinesine dönüşmüş oldu. İlk önce sigorta şirketi satın aldı, sonrasında mobilya, şekerleme, dondurma, iç çamaşırı ve katalog üzerinden satış yapan şirketler satın alınarak bünyeye katıldı. Şirketin en son satın aldığı şirketler ise Burlington demiryolu ve Heinz şirketi oldu.

Bugün dünyanın en çok beğenilen şirketleri sıralamasında üçüncü olan Berkshire Hathaway, 1985 senesi geldiğinde tekstil alanından elini çekti. Şirket merkezi de Omaha’ya taşındı. Sigortadan gelen nakit akışı başka şirketlerin satın alınmasında kullanılarak çok daha iyi ve güçlü bir sigorta şirketi haline geldi. Çok önemli konular hariç şirketin yönetimine fazla müdahalede bulunmamaktadır.

2- Wells Fargo:

Berkshire Hathaway’in yatırımcılarına 1990 yılında bir yazı gönderen Warren Buffett, Wells Fargo bankasının hisseleri için 290 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştır. Bunu duyurduğu dönemde mevduat ve kredi bankaları krizinden dolayı banka hisseleri oldukça düşük bir seyirdeydi. Buffett’ın yatırımı sırasında bankanın piyasa değeri 2,9 milyar dolarken, şimdiki değeri 275 milyar dolara ulaşmıştır. Wells Fargo, ABD’deki tüm bankalardan daha fazla kar eden banka konumuna gelmiştir. Warren Buffett çeyrek asırdır bankaya yatırım yapmaktadır ve Berkshire hathaway bankanın en büyük hissedarı konumundadır.

3- Freddie Mac:

15 yıldan bu yana Freddie Mac şirketine yatırım yapan Buffett’ın bu yatırımı Amerikan hazinesinin ortak olduğu mortgage sigorta şirketi olarak faaliyet yürütmektedir. 4 dolarlık şirket hisselerine 108 milyon dolar yatırım gerçekleştiren Warren Buffett’ın bu yatırımının 10 yıl sonraki hisse değeri 70 dolar olmuştur. Burada büyük bir değer kazancı görülmektedir, ancak önemli olan bu hisseleri kaça satmış olduğudur. Warren Buffett, 2000 yılında şirketin CEO’su ile bazı toplantılar yapmaya başlamış, CEO’nun çift haneli büyüme oranlarını mantıklı gelmeyen bir biçimde savunduğunu fark etmiştir. Buradan yola çıkarak Buffett, şirketteki tüm hisselerini 1 yıl içinde elden çıkarmıştır. 2003 yılına gelindiğinde Freddie Mac’in bilanço rakamlarını şişirdiği ortaya çıkarılmış ve CEO’su işten atılmıştır. 2008 yılında da Freddie Mac, kardeş şirketi olan Fannie Mae ile birlikte battı. Hazine yardımı ile kurtarılan şirketin şu anki hisse değeri 2 dolar civarındadır. Warren Buffett’ın bu yatırımındaki özelliği, ne kadar sağlam sezgilere ve değerlendirme kabiliyetine sahip olduğudur.

4- PetroChina:

2014 yılında Berkshire Hathaway hissedarlarına bir yazı gönderen Warren Buffett, “Amerika’nın en iyi günleri önümüzde” demiştir. Bu ifadeye rağmen bugüne dek yaptığı en iyi yatırımlarından birini Çin’de gerçekleştirmiştir. 2002 ve 2003 yıllarında Çin Halk Cumhuriyeti2nin en büyük şirketi PetroChina’nın %1,3’lük hissesine 488 milyon dolar vererek sahip olmuştur. Warren Buffett, bu yatırımı hakkında çok sorgulandı, çünkü şirketin petrol kuyuları oldukça verimsiz ve 400 bin çalışanı olduğundan maliyetleri çok yüksekti. Buffett yatırım yaptığında şirketin piyasa değerini 37 milyar dolardan 100 milyar dolara çıkacağını öngörmüştü. Ancak bu öngörüsünde yanıldı, çünkü petrol fiyatlarının yükselmesi ve verimli yeni petrol yataklarının devreye girmesi ile birlikte şirketin 2007’deki piyasa değeri 275 milyar dolara çıktı. Sonuç olarak Buffett, elindeki hisseleriyle toplam 3,6 milyar dolarlık bir kazanç sağlamış oldu.

5- BYD:

Warren Buffet, en iyi yatırımlarından birini uzun süre beraber çalışmış olduğu Charlie Munger’in bir keşfi ile yapmıştır. Munger, Çin’de elektrikle çalışan otomobil bataryası üreten BYD şirketinin CEO’su olan Wang Chuan-Fu ile tanışmıştır. Munger tanıştığı bu kişiyi Buffett’a “ hayatımda böyle bir adam görmedim. Problemleri Edison gibi çözüyor ve şirketi de Jack Welch gibi yönetiyor” diyerek anlatmıştır. Buffett, 2008 yılında BYD şirketinin %10 hissesini 230 milyon dolara satın alır. 2014 yılına gelindiğinde şirketin %10’luk hissesi halen Buffett’ın elinde ve 6 yıl sonraki değeri ise tam 1,8 milyar dolar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir