Yabancılara konut kredisi veren bankalar

Reklamlar


Yabancılara konut kredisi veren bankalar

Yabancı uyruklu kişilere konut kredisi veren bankalar: Türkiye’de ikamet eden ve ülkemizdeki bankalardan konut kredisi ( mortgage ) kullanmak isteyen yabancıların kredi alabilmek için sağlamaları gereken koşullardan bahsetmek istiyoruz.

Yabancı uyruklu kişiler, diğer kredi türlerine nazaran çok daha farklı şartlarla konut kredisi kullanabilmektedirler. Yabancıların konut kredisi alabilmeleri için sağlamaları gereken koşulları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yabancılar Türkiye’den konut kredisi alabilir mi?

En fazla sorulan sorulardan biri olan yabancıların konut kredisi kullanıp kullanamayacağı sorusunun cevabı “ evet “ ‘tir. Yabancı uyruklu kişiler bankalara konut kredisi ya da mortgage için başvuruda bulunabilmekte, başvuruları onaylandığında da kredi alabilmektedirler.

Yabancılar konut kredisi için nasıl başvuru yapabilirler?

Yabancıların konut kredisi başvurularında iki türlü seçenekleri bulunmaktadır. Birincisi; Bankaya şahsen konut kredisi başvurusu yapmak, ikincisi de; Türkiye barolarına kayıtlı bir avukata ya da bir kişiye konut kredisi kullanma ve kredi sözleşmelerini imzalama yetkisi veren bir vekaletname vermek şeklinde konut kredisi başvurusu yapabilirler.

Konut kredisi başvurusunda bulunan yabancıların, konut kredisi başvurusu yapacağı bankaya sunacağı belgeleri vatandaşı olduğu ülkenin resmi dili ile hazırlamaları gerekmektedir. Hazırlanan bu belgeler, hangi ülkede hazırlanmışsa o ülkenin gerekli makamları tarafından da onaylanmış olması ve apostil şerhi taşıması gerekiyor. Başvuru işlemi yapılmadan önce, hazırlanan bu belgelerin tümünün Türkiye’de faaliyet gösteren yeminli mütercimler tarafından Türkçe’ye çevrilmesi ve çevirilerin de noter tarafından onaylanması gerekiyor.

Belgelerin hazırlandığı ülkede apostil uygulaması yoksa, bu ülke vatandaşlarının kredi başvuru belgelerini vatandaşı oldukları ülkenin resmi dilinde hazırlamaları, ardından da önce T.C. Dışişleri Bakanlığı’na sonrasında da T.C. Konsolosluğu’na onaylatmaları gerekmektedir.

Konut kredisi başvurusunda son şart olarak, yabancı uyruklu olan kişilerin ulusal mevzuatta bulunan taşınmaz mal edinimi ile ilgili koşullar çerçevesinde, tapuda satış işlemi gerçekleştirilmeden önce ilgili makamlardan izin almaları gerekiyor.

Yabancılar için konut kredisi başvuru belgeleri:

Ülkemizden taşınmaz almak isteyen yabancılar, konut kredisi başvurusu yapmak için yukarıda bahsettiğimiz koşulları yerine getirdikten sonra aşağıda sıralayacağımız belgelerle birlikte yabancılara konut kredisi veren bankalara başvurabilmektedirler.

Yabancılar için Kredi başvurusunda gereken belgeler;

Nüfus cüzdanı veya ehliyet,

Maaş bordrosu, gelir belgesi veya maaş yazısı,

Yabancı kimlik no ya da vergi kimlik no belgesi,

İkametgah belgesi,

İmza örneği,

Yaptığı meslek ile ilgili bilgiler ve işyeri iletişim bilgileri,

Yabancılara konut kredisi veren bankalar:

Ülkemizde yabancı uyruklu kişilere konut kredisi veren bir çok banka bulunmaktadır. Bu bankalar yabancılara USD, EURO ve TL cinsinden uygun faiz oranları ile konut kredisi sağlamaktadırlar. Yabancılara konut kredisi veren bankalar arasında İş Bankası, Ziraat Bankası, ING Bank ve Türkiye Finans gibi bankaları sayabiliriz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

2 Yorum yapılmış

  1. orhan
  2. Nehir

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir