Yakıt tasarrufu yapmanın 10 etkili yolu

Reklamlar


Aracınızda yakıt tasarrufu için 10 tüyo

Maksimum yakıt tasarrufu nasıl yapılır, yakıt tasarrufu için kiçük ipuçları ve nelere dikkat etmeliyiz işte detaylar. Araçlarımızda yakıt tasarrufu yapmak için dikkat edeceğimiz noktalar var. Uzmanlar, sürüş alışkanlıklarımızı değiştirerek yakıttan tasarruf edilebileceğini söylüyor. Sonuçta, yapılan her tasarrufun birikim yaratacağını ve üstelik dünyamız için faydalı olacağını unutmamalıyız. İşte, araçlarda yakıt tasarrufu için 10 tüyo;

Yakıttan tasarruf etmek için Lastik basıncına dikkat edin

Lastiklerde olan basınç düşüklüğü aracınızın verimliliğini direk olarak etkiler. Bu nedenle, lastiklerinizi haftada 1-2 kez kontrol ettirin. Lastik basıncı düşmesi ile aracınız çok daha fazla yakıt harcamaktadır. Lastikleri kontrol altında tutmak, tasarruf etmenizi sağlar.

Yakıt tasarrufu için Portbagaj kullanmayın

Gereksiz portbagaj kullanırsanız, yakıt açısından verim düşürür. Gereksiz yere portbagaj kullanmak %5 oranında yakıtı daha fazla harcamanızı sağlar. Fazladan yük taşımak, 45 kilogramdan fazla yük taşımak yakıtı çok daha fazla harcamanızı sağlar.

Önemsiz gibi görünse de, Yakıt kapağını kontrol edin

Yakıt kapağının kapalı olduğundan kesinlikle emin olun. Her yakıt alımından sonra kapağı mutlaka kontrol edin.

Yakıt tasarrufu için Aracınızı kurallara uyarak sakin kullanın

Aracınızı kullanırken çok hız yapmak, agresif ve sert fren yapmak, aniden hızlanmak yakıt harcamasını arttırır. Planlı yolculuk yapmak, kestirme yollar kullanmak, aracı sadece işiniz olduğunda kullanmak, yolculukları birleştirmek daha az yakıt harcamanıza ve tasarruf etmenizi sağlar.

Yakıt tasarrufu için Araç içi klima kullanılması minimum seviyeye düşürme

Araçlarda olan klimalar, aracınızın çok ciddi yakıt kullanmasına neden olur. Arabaya göre değişse de, %8-%10 arasında yakıttan daha fazla kullanılır. Klima yerine aracın havalandırmasını kullanın. Aynı şekilde, aracın camını açık kullanmak da yakıtın fazla kullanmasına neden olur.

Daha fazla yakıt tasarrufu için Hava filtrelerini kontrol ettirin

Hava filtrelerini düzenli olarak kontrol ettirin. Hava filtresinin toz ve kirle kapanması yakıt verimini %10’a kadar düşürür.

Maksimum Yakıt tasarrufu için Trafikte daha az kalın

Trafikte mümkün olduğunca az kalın. İşe giderken araç yerine toplu ulaşımı kullanın. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde aracınızın çok fazla yakıt harcayacağını unutmayın.

Yakıt tasarrufu için Yüksek hız yapmayın

Aracınızı kullanırken tasarruf etmek istiyorsanız, hız yapmayın. Aracınız ne kadar hızlı olursa o oranda fazla yakıt harcayacaktır. Araç hızını korumak için 2 katı daha fazla yakıt kullanmaya devam edecektir. İşte, bu nedenle hızlı olmayın ve hızınızı sabit tutun.

Yakıt tasarrufu için Aracın motorunu koruyun

Aracınızın motoruna iyi bakın. Motorun kirli olması bile yakıtı fazla kullanmayı sağlar. Motorunuzu servise götürüp bakımlarını yaptırın. Bujiler değişirse yakıt verimi %5 artacaktır.

Kendinize iyi bakın

Araç kullanırken konsantre olun, uykusuz ve sinirli olmayın. Stresten uzak araç kullanmaya ve bol su içmeye özen gösterin. Bu durumlarda da daha fazla yakıt tasarrufu yaparsınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir