Yanlış Hesaba EFT İşlemi Yaptım Nasıl Düzeltirim?

Reklamlar


yanlış eft

Yanlış Hesaba EFT İşlemi Yaptım Nasıl Düzeltirim?: Hesaptan hesaba basit para gönderme işlemi olan EFT işleminde gönderim yapılacak olan hesaba ait İBAN bilgisi girilmektedir. Uzun haneli olan iban yanlış girildiğinde EFT başka bir hesaba gidecektir. Eğer ki böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız öncelikle bilmelisiniz ki EFT yaptığınız hesaptan gönderdiğiniz parayı geri almanız o kadar kolay bir yol değildir.

Daha sonra EFT yaptığınız bankanın şubesini arayarak bankaya sehven EFT yaptığınızı söylemelisiniz. Bu durum karşısında şube bankalarına ulaşarak, bankadaki paraya bloke koyacaktır. Bu sayede bankadaki parayı gönderdiğiniz kişinin parayı kullanımı da engellenmiş olacaktır. Son olarak banka şubesinden bir dilekçe doldurarak yanlışlığı düzeltebilirsiniz, ancak bu hatayı hemen düzeltmeniz gerekmektedir, eğer geç kalırsanız geri dönüşü olmayabilir..

Eft Nedir?

Elektronik Fon Transferi anlamına gelen EFT aynı banka içindeki iki hesap arasında para aktarımının olmasına denmektedir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

EFT ve Havale para aktarım işlemine verilen addır. Ancak EFT aynı banka üzerinde yapılan para transferiyken, havale farklı bankalarla yapılan para transferi olmaktadır.

EFT Nasıl Yapılır?

Aynı bankalar arasında ki para transferine EFT denilmektedir. EFT iki bilgi ile yapılabilmektedir. Birincisi İBAN ile yapılan EFT işlemidir. İkincisi ise hesap numarası ile yapılan EFT işlemidir.

Bu bilgiler kullanılarak hem internet bankacılığı ile hem de ATM üzerinden EFT işlemi gerçekleştirilebilir. İnternet bankacılığı kullanarak EFT işlemi yapılacaksa öncelikle bir internet bankacılığı hesabı oluşturulmalıdır. Android ve İOS telefonlarda internet bankacılığı uygulaması bulunmaktadır. Öncelikle bu uygulama indirilmeli ve banka kart numarasıyla kayıt oluşturularak, telefona gelen şifre ile kayıt tamamlanmalıdır. İnternet bankacılığı telefona kurulduktan sonra her giriş için telefona şifre gelecektir. Telefona gelen şifre ile giriş yaparak EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırma işleminizi ATM üzerinden yapmak istiyorsanız kartlı işlemler menüsünden hesap bilgileri ya da iban bilgileri ile EFT işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

EFT Ücreti

EFT ücreti bankadan bankaya değişkenlik gösteren bir ücrettir. Her banka EFT ücreti için kendine göre bir fiyat biçmektedir. Ama EFT ücreti genel olarak 1 TL ile 4 TL arasında değişen bir ücrettir.

EFT Saatleri

EFT saatleri tüm bankalar için aynıdır. 08:30 ile 17:00 arasında EFT işlemi yapılabilmektedir. Tabi ki bu saatler haricinde EFT işlemi yapılabilir. Ancak bu saatler içinde yapılan EFT aktarımı hesaba anında geçerken, bu saatler dışında yapılan EFT aktarımı hesaba bir sonraki günün EFT açılışında geçecektir.

Geç EFT Nedir?

Bazı bankalarda Genç EFT sistemi uygulanmaktadır ve uygulanan Genç EFT sistemine göre 16:00’dan sonra yapılan EFT ücreti normal EFT ücretine göre değişkenlik göstermektedir. Genç EFT sisteminde 16:00’dan sonra yapılan tüm EFT işlemleri için alınan EFT ücreti artış gösterecektir. Bu artışın tüm bankalar için belli bir alanı olmayıp, her banka farklı bir fiyat biçmektedir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir