Yanlış Hesaba Yapılan Havale EFT Nasıl Düzeltilir?

Reklamlar


yanlis-eft-ve-havale

Yanlış Hesaba Yapılan Havale Nasıl Düzeltilir: Havale veya eft yaparken yapılan hatalar nasıl düzeltilir, yanlış hesaba gönderilen eft ya da havale nasıl geri alınır sorularına yanıt aradık işte detaylar.

,İnternet bankacılığı ve telefon bankacılığı kullanılarak yapılan havalelerde bir sayı hatası havalenin başka bir hesaba yapılmasına da sebep olmaktadır. Bunun için havale yaparken öncelikle yapılması gereken dikkatli olmak ve paranın başka hesaba aktarılmasına engel olmaktır. Ama tüm önlemlerinize rağmen yanlış bir hesaba para havalesi yaptıysanız düzeltme işleminiz için izlemeniz gereken bazı yollar vardır.

Yanlış hesaba havale yaptığınızda ilk olarak banka ile iletişime geçmelisiniz. Banka ile iletişime geçtikten sonra ne olursa olsun söz hakkının parayı hesabınıza yanlışlıkla aktardığınız kişide olduğunu unutmayın. Eğer ki itiraz ederse paranızı da alamazsınız. Parayı almak için kişiye sebepsiz zenginleşme davası açarak durumu çözebilirsiniz.

Havale Nedir?

Para gönderim işlemlerinin tamamına EFT ve havale denmektedir. Havale ve EFT ise birbirinden farklıdır. Havale bir bankadan bir bankaya yapılan para gönderme işleminde aynı bankanın kullanılıyor olmasıdır.

Havale ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale ve EFT düz anlamda para gönderme işlemidir. Ancak havale ve EFT aslında birbirinden farklı olan iki kavramdır. Her ikisi de para gönderme işlemidir. Ancak EFT de farklı bankalar arası para gönderme işlemi gerçekleştirilirken, havale de aynı banka arasındaki para gönderme işlemidir.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale aynı banka arasındaki iki hesaptan yapılan para gönderme işlemidir. Havale hem internet bankacılığı kullanılarak yapılabilir. Hem de ATM üzerinden yapılabilir. İnternet bankacılığı kullanarak havale işlemi yapılacaksa önce internet bankacılığı hesabının açılması gerekmektedir. İnternet bankacılığı hesabı açıldıktan sonra para gönderme işlemi online olarak yapılabilir. ATM üzerindense iban veya hesap numarasıyla para gönderme işlemi kolay bir şekilde yapılabilir.

Havale Ücreti ve Saatleri Nelerdir?

Ziraat Bankası, İş Bankası gibi büyük bankalar EFT ücreti alırken, havale ücreti almamaktadır. Ancak Garanti Bankası başta olmak üzere bazı bankalar havale ücretini yalnızca özel durumlarda almamaktadır.  Onun dışında havale ücreti alırlar.

EFT saati gibi bir havale saati yoktur. EFT yalnızca 08.30 ile 17.00 arasında yapılabilirken havale her saatte ve her günde yapılabilmektedir. Hafta sonu, resmi tatil, saat fark etmeksizin havale yapılabilir.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir