Yasal Takipte, Kara listede olanlara kredi veren bankalar

Reklamlar


Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar

Yasal takipte yada kara listede olanlara kredi veren bankalar: Kara listede olmak ya da yasal takibe düşmek deyimleri artık hepimiz tarafından biliniyor. Bu durumda olanlar 5-10 yıl kadar bankalarla çalışmazlar. Fakat, bazı bankalar bu durumda olanlara kredi vermektedir. Yasal takipte olanlar veya kara listede olanlara kredi verilmesi için belirli şartlar vardır. İşte, yasal takipte olanlara kredi veren bankalar;

Banka Yasal takip nedir?

Bir bankadan alınan kredi kartı veya kredinin aylık geri ödemelerinin birinin ödenmemesi durumunda banka şubesi, borçluya ödemesi gereken borç tutarını ve süreyi gönderir.  Borçlu bu süreyi geciktirir veya cevap vermezse bu durumda banka avukat nezdinde icra işlemine başlar. Bu durumda, banka Merkez Bankasına gönderim yaparak, borçlunun borcunu ödemediğini bildirir. Halk arasında bu duruma kara listeye düşmek denilir. Borçlu, borcunu ödediğinde bu listeden çıkar. Bu listenin oluşturulmasında olan genel amaç, diğer bankaların zarar görmesini engellemektir. Yasal takipte olan bir müşteri, başka bankalardan kredi alamaz.

Kara liste nedir?

Kredi borcu ya da kredi kartı borcunu ödemeyen kişilerin, Merkez Bankası tarafından kredi notunun düşürülmesine ve borcunu ödeyemeyenler listesine alınmasına kara listeye girme değimi kullanılır. Kara listeye girenlerin banklarla çalışması zordur ve borç tamamen ödenmedikçe listeden çıkmazlar.

Sicili bozuk (Kara listede) olanlar nasıl kredi alabilir?

Sicili bozuk olan kişilere bazı bankalar kredi vermektedir. Bu durumda bu kişilerin kefil ve ipotek ile bankaya başvurması istenilir. Eski borcun kapanmış olması yanı sıra beklenen bir durumdur. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar ipoteksiz ve kefilsiz asla kredi kullandırmazlar. Banka şubesi, kefil ve borçluya ait maaş bordrosu incelemesi, ipoteğin eksper tarafından incelenmesi sonucunda kredi kullandırır.

Yasal takipten nasıl çıkılır?

Yasal takipten çıkmak için iki yöntem vardır. Birisi borcun komple kapatılmasıdır. Diğer durumda ise borçlu ile alacaklı bir araya gelerek, borcu tekrar yapılandırmalıdır. Bu iki durumda banka, müşteri üzerinde olan yasal takibi kaldırır.

Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar nelerdir?

İş Bankası, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, HSBC, Denizbank, Finansbank, TEB yasal takipte olanlara kredi veren bankalardır. Bu bankalara internetten ön başvuru ile ya da direk şubesinden kredi müracaatı yapabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir