Yatırım hesabı nedir, nasıl açılır?

Reklamlar


Yatırım hesabı nedir, nasıl açılır

Yatırım hesabı nedir, yatırım hesabı nasıl açılır: Yatırım hesabı, her bankadan ve yatırım aracılık hizmetleri sağlayan kurumlardan açılabilmektedir. Mevduat hesabınızın bulunduğu her bankadan hemen bir yatırım hesabı açmanız mümkündür.

Yatırım hesabı, hisse senetlerine, fonlara, devlet tahvillerine, hazine bonolarına, altın, eurobond ve DCD gibi yatırım ürünlerine yatırım yapabilmenize imkan veren bir hesap türüdür.

Yatırım hesabı nasıl açılır?

Yatırım hesabınızı bankaların şubelerine giderek ya da ATM’lerden, telefon bankacılığı ve mobil internet şubelerinden açabilmektesiniz. Yatırıma aracılık hizmetleri sunan kuruluşlar yoluyla da internet üzerinden hesabınızı açabilmektesiniz.

Bankadan veya aracı kuruluşlar üzerinden hesap açtırdığınızda varant, hisse senetleri, altın, döviz, yatırım fonları, bono ve tahvillere yatırım yapabilirsiniz. Mesela; Borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız açtırmış olduğunuz yatırım hesabınızla hisse senetlerinin alım satım işlemlerini yapabilmektesiniz. Ayrıca altın ve dövizin yanı sıra yatırım fonlarının alım satım işlemlerini de gerçekleştirebilmektesiniz.

Yatırım hesabı hangi bankadan açtırılmalı?

Yatırım hesabınızı mevduatınızın bulunduğu ve sağladığı hizmetlere alışkın olduğunuz bankadan açtırabilirsiniz. Hesap açtıracağınız bankanın hangi yatırım araçlarına yatırım yapma olanağı sağladığına bakabilirsiniz. Bankanızın altın ve döviz alım satım işlemlerine imkan sağlayıp, hisse senedi ile ilgili alım satım işlemlerine bu olanağı sağlamaya bilir. Bundan dolayı da banka ile ilgili bu yönde bir araştırma yapmanızı ve bilgilenmenizi tavsiye ederiz.

Hesabınızı açtıracağınız bankanın hesap işletim ücreti gibi bir ücret alıp almadığınızı da kontrol etmelisiniz. Bundan başka yatırım hesabınızı açtıracağınız banka, işlemlerinizle ilgili komisyon ücreti olarak hangi oranları uyguladığınız da öğrenmenizde fayda vardır.

Yatırım yapabileceğiniz ürünler nelerdir?

Yatırım hesabınızla yatırım fonlarına, hisse senetlerine, devlet tahvillerine, hazine bonolarına, eurobond, altın ve DCD gibi yatırım ürünlerine rahatlıkla yatırım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlardan başka, imkan tanınıyorsa yatırım hesabınızın bulunduğu banka veya aracı kurum vasıtasıyla forex gibi kaldıraçlı işlemlere ve yurtdışı finans piyasalarına da yatırım yapabilirsiniz.

Yatırım hesabınızı nasıl kapatılır?

Çatırmış olduğunuz yatırım hesabınızı kapatmak istediğinizde, herhangi bir yatırımınızın  olmadığından eminseniz kapatabilirsiniz. Bunun için isterseniz bankanın şubesine gidebilir, isterseniz ATM ve internet şubesini kullanabilirsiniz. Yatırım aracılığı sağlayan kurumlarda bulunan yatırım hesabınızı da bu kurumlarla irtibata geçerek hesap kapatma talebinizi iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir