Yeni Çek Yasası Nedir, İşte Çek yasası Kanunu

Reklamlar


Yeni Çek Yasası Nedir neleri kapsıyor, yeni çek yasası kanunu neler içeriyor, ödenmeyen (Karşılıksız çek) çeklere hapis cezası var mı sorularına yanıt aradık, işte tüm detaylar yazımızın devaımda. Ülkemizde ticaretin en önemli enstürmanları çek gibi değerli evraklardır. Çek bankalar tarafından yapraklar şeklinde müşterilerine verilen ve üzerine ödenecek tutarların belirtilmesi ile vadesi geldiğinde banka tarafından alacaklıya, borçlunun hesabından para ödenmesini sağlayan değerli evraklardır. Devlet tarafından sürekli olarak yasalarla mevzuatı değişikliğe uğrayan çek yasasına bağlı olarak çek kullanan ve çek alan ticaret erbabı tüzel ve bireysel kişilerin korunması sağlanıyor.

Çek kullanımı kötü niyetli kişilerin elinde amacının çok dışında dolandırıcılık amacıyla kullanılabileceği için bankalar çek defteri kullandırmadan önce çok sıkı şekilde incelemeler gerçekleştirdikten sonra çek defterini müşterilerine sunmaktadır.

Özellikle yeni çek yasası kapsamında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen düzenlemelere bağlı olarak yasanın düzenlemelerinin tamamlandığı ve en kısa süre içerisinde kamuoyuna sunularak yürürlüğe sokulacağını açıkladı.

Aşağıda detaylı şekilde incelemelerini gerçekleştirdiğimiz yeni çek yasası ile ilgili tüm detaylara birlikte bakalım;

2016 Yeni Çek Yasası Meclise Sevk Ediliyor

Çek yasası ile ilgili son düzenlemelerin gerçekleştirildiğini ve ikincil mevzuatların oluşturulduğu belirtiliyor. Çek yasası ticari hayatta çok önemli bir faktör olduğu için ticaretin geleceğinin organize edilmesi için yeni çek yasası çok büyük bir önem taşımaktadır.

Ödenmeyen Çeklere Hapis Cezası Olacak Mı?

Daha önce ödenmeyen çekler için hapis cezasının kaldırılmasının ardından bu durumun çokça suistimal edilmesine bağlı olarak bir çok dolandırıcı için avantajlı bir durum ortaya çıktı. Buna göre çeşitli bankalardan çeşitli kişilerin adına alınan çek karnelerinin kötü amaçlı olarak kullanılması ve buna bağlı olarak karşılığı olmayan çek yaprakları ile ticaret yapıldığını gördük.

Bu duruma bağlı olarak devletin 2016 yeni çek yasası ile ödenmeyen çekler üzerindeki yaptırımların çoğalacağı düşünülüyor. Çok yakın bir zamanda özel bir televizyon kanalından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi tarafından gerçekleştirilen açıklamalara göre yeni çek yasasının yürürlüğe girmesi ile ödenmeyen çeklere karşılık, 1 ile 6 ay arasında hapis cezalarının yasalaşması söz konusu olacağı ve Meclisin tatile girmeden önce yasanın oylanacağını belirtti.

Yeni Çek Yasası Nedir?

* * * Yeni çek yasası kapsamında komisyon tarafından kabul edilmiş olan yasanın detaylarına göre karşılıksız çek kullanan kişiler kullanmış oldukları her çek yaprağı için 1.500 gün adli idari para cezası alacakları gibi adli para cezasını ödemeyecek olanlar ise hapis cezası ile karşı karşıya kalacaklar.

Buna ek olarak yukarıda belirttiğimiz cezayı alan bireylerin bundan sonraki hayatları boyunca hiç bir şirketin veya firmanın yönetiminde görev alamayacakları bilinmelidir. Ayrıca daha önce çek yasası kapsamında idari para cezası veya hapis cezası alan bireylerin bir daha bankalar üzerinden çek hesabı açabilme ihtimalleri bulunmuyor.

Burada bilinmesi gereken bir diğer husus ise çek hesabı açılabilmesi için bankalara adli sicil kaydınızın da beyan edilmesi gerekmektedir.

Uygulanacak hapis cezaları ise ödenmeyen 1 çek yaprağı için 1 sene, daha fazla çek yaprağı için ise 3 yıldan daha fazla hapis cezası uygulanıyor.

Kişilere çek defteri verip verilmemesi bankaların sorumluluğunda olmakla birlikte bankalar uygun görmedikleri vatandaşlara çek defteri vermeme hakkına sahip olacaklar.

Karekodlu çek düzenlemelerinde ise lehtarların teslim almış oldukları çekleri sisteme kaydetmeleri ve karekodu bulunan çeklerin ödenip ödenmediğini gibi bilgilerin sorgulanması söz konusu oluyor.

Bundan sonra kullanılacak çeklerde hem çeki düzenleyen kişinin TC Kimlik numarası hem de çek sahibinin kimlik numarası yazılması gerekmekte.

Burada TC kimlik numaralarını gerçek kişiler yazmalıdır, tüzel kişiler yani şirketler ise Mersis numaralarını çeke işlemelidir. (Bu zorunlu bir durumdur.)

Çeklerin arkasına işlenmiş olacak karekod ile çeklerin kontrol altına alınması söz konusu olacaktır.

2016 yeni çek yasası kapsamında bir kişi yazdığı ilk karşılıksız çeki ödemeyecek olursa para cezası ile cezalndırılırken ikinci ke çek ödememesi durumunda hürriyetin kısıtlanması durumu yani hapis cezası alması söz konusu olacaktır. Yeni çek yasası ile ticaretin daha güvenli şekilde gerçekleşmesi için ödenmeyen çeklerde hapis cezası getirileceğini Başbakan Binali Yıldırım da açıklamıştır.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz yeni çek yasası ile ilgili her türlü soru, görüş ve öneriyi yorumlar bölümünden bize ve diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir