Yurt Dışından Gönderilen Para Hesaba Ne Zaman Geçer

Reklamlar


yurtdisindan-para-gonderme

Yurt Dışından Gönderilen Paralar Hesaba Ne Zaman Geçer: Bankalar arası uluslar arası para transferlerinin gerçekleşme işlemi için iban bilgileri veya swift bilgilerine ihtiyaç vardır. Bu işleme havale veya eft denilmemektedir.

Daha öncede incelediğimiz yazılarda havalenin aynı banka üzerinden gerçekleştirilen para transferlerine verilen isim olduğunu biliyoruz, eft işlemleri ise farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para transferleridir. Ancak uluslar arası para transferi işlemleri ise swift adıyla adlandırılan işlemlerdir.

Yurt dışından gönderilen paralar için gerçekleştireceğiniz transfer işleminin sonrasında paranın alıcı hesabına ulaşması gönderilen ülke ile bankaya göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak yurt dışına para gönderme işlemleri 3 veya 4 gün içerisinde karşı hesaba aktarılmaktadır.

Aşağıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz yurt dışından gönderilen paralar hesaba ne zaman geçer birlikte inceleyelim;

Swift Hesaba Ne Zaman Geçer?

Özellikle ithalat, ihracak işlemleri gerçekleştirenler ile internetten ticaret yapan bireylerin genellikle yurt dışına para transferleri gerçekleştirdiklerini biliyoruz. Özellikle Paypal gibi ortak ödeme sistemleri üzerinden gerçekleştirilen yurt dışına para transferlerinde ödemelerin gerçekleştirildiği ancak ödeme tamamlandı olarak görülse bile ödemeler hesaplara daha geç aktarılacaktır. Örneğin pazartesi günü gerçekleştirilen ödeme işlemleri ancak perşembe günü karşı hesaplara aktarılmaktadır.

Buna ek olarak swift ile değil de iban numarası ile gerçekleştirilen para transferlerinde hata payı daha az olmakla birlikte gönderilen paralar çok daha kısa sürede alıcı hesabına aktarılmaktadır. İban numaranıza ek olarak göndereceğiniz bankanın swift kodunun yazılması yani swift bic kodunun da yazılması işlemlerin hızlanmasını sağlar.

Buna göre swift kodu uluslar arası para transferleri gerçekleştirirken gönderen ve alıcı bankanın uluslar arası kodudur.

Yurt Dışından Gönderilen Paralar Hesaba Geçmezse Ne Yapılmalı?

Bazı durumlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak gönderilen ücretler 4 iş gününü aşan süre zarfında karşı hesaba geçmezse bankanız üzerinden sorgulama gerçekleştirerek bilgi edinmeniz gerekmektedir.

Bazı durumlarda yurt dışı para transferi işlemleri gerçekleştirilen işlem kişinin ilk yurt dışı işlemi ise veya gönderilecekolan rakamda tutarsızlık veya  standart tutarın üzerinde gönderilmek istenen ödemelerde gönderilmek istenen tutar onaylanmadan önce bankaların ırtak havuzunda bekletilmektedir.

Bu gibi durumlarda siz alıcı iseniz bankanızı arayarak bu işleme onay vermeli ve göndericinin de bilgilendirilerek onay vermesini sağlamanız gerekebilir. Bu konuda her bankanın incelediği prosedür farklı olmakla birlikte bankanızı arayarak banka memurundan bilgi edinebilirsiniz.

Yurt Dışından Hızlı Para Transferi İçin Yapılması Gerekenler

Yurt dışından gönderilen para transferleri yukarıda yer alan prosedür üzerinden ilerlemektedir. Ancak bu 3 – 4 günlük süre içerisinde gerçekleştirilecek para transferleri sizin için uzun bir süreyseve acil paranın gönderilmesi gerekiyorsa transferlerin Western Union üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Western Union ile gerçekleştirilen işlemler maddi açıdan biraz daha maliyetli olmaktadır. Örnek vermek gerekirse 4.000 dolar şeklinde göndereceğiniz bir tutar karşılığında 15 euro veya dolar ile 160 euro veya dolar aralığında bir işlem ücreti tahsil edilecektir.

Yukarıda incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz yurt dışından gönderilen paralar hesaba ne zaman geçer ve başınızdan geçen tecrübeler ile bildiğiniz yeni yöntemler bulunuyorsa yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir