Yurtdışında yaşayanlar için vekalet ile kredi çekme

Reklamlar


Yurtdışında yaşayanlar için vekaletname ile kredi çekme süreci

Yurtdışında yaşayanlar Türkiye’de kredi başvurusu nasıl yapabilirler? Vekaletname vererek kredi başvurusu yapmak için izlenmesi gereken yolları sizler için derledik. Özellikle taşınmaz alımları için başvurulacak olan kredilerde izlemeleri gereken adımlar kafaları karıştırabilmektedir.

Yurtiçinde yaşayan vatandaşlar için kolay ve basit bir sürece sahip olan kredi başvuruları, yurtdışında yaşayanlar için uzun ve hata yapma lüksü olmayan bir süreç olarak karşılarına çıkmaktadır. İşte, vekaletname ile kredi çekme süreci;

Yurtdışında ikamet edenler, Türkiye’de kredi başvurusu nasıl yapabilirler?

Yurtdışında yaşamanız kredi çekmeniz için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. T.C. kimlik numaranızın olması Türkiye’de kredi başvurusu yapabilmeniz için yeterlidir. Büyük bankaların birçoğunda internet üzerinden veya SMS yoluyla gerçekleştirilen kredi başvuruları sorunsuz bir biçimde hızlıca halledilebilmektedir. Fakat, konut kredisi gibi yüksek miktarlı kredi başvurularında uzun bir süreç olduğu için değişik işlemlerle baş etmeniz gerekmektedir. İlk başta bu tür krediler için şahsen başvuru yapılması istenmektedir. Bununla birlikte yaşadığınız ülkedeki gelir ve giderlerinizi, yurtdışındaki kredi geçmişinizi ve pek çok şeyi kanıtlamanız ve belgelemeniz istenmektedir.

Tüm bu süreç, kredi almak isteyen yurtdışındaki vatandaşlarımızın aklına vekaletname ile kredi çekebilir miyim?’i getirmektedir. Bu sorunun cevabı, evet çekebilirsiniz. Kredi başvurunuzu sadece kendiniz yapabiliyor olsanız da devam eden süreçte bütün bankacılık işlemlerini takip etmesi için bir vekil tayin edebilmektesiniz. Vekil tayini ile hesabınıza para yatırıp çekebilir, hatta konut kredisi alındıktan sonra tapu işlemlerinizi dahi yaptırabilirsiniz.

Vekaletname ile kredi çekebilmek için belli bir süreç vardır. İlk evvela vekaletname işlemlerinizle ilgili bulunduğunuz ülkedeki Türk konsolosluğuna giderek vekil tayin işlemlerinizi başlatmalısınız. Konsolosluklardaki vekaletname prosedürleri hemen hemen her konsoloslukta aynı olsa da, ülkelere göre değişebildiğinden basit bir vekaletname işlemi belgelerden birinin eksikliğinde oldukça uzun sürebilmektedir. Bunun gibi bir durumla karşılaşmamak için, başvurularınızı yapmadan önce konsolosluk görevlileri ile görüşmenizde fayda vardır.

Vekaletname ile kredi çekme süreci nasıldır?

Konsoloslukla görüşerek Türkiye’de bankacılık işlemlerini adınıza gerçekleştirecek birine vekaletname çıkardınız. Bundan sonraki ilk işiniz şahsen kendiniz bankaya giderek başvuru yapmaktır. Kredi başvurusu sırasında banka gelirinizi belgelemenizi talep etmektedirler. Bu belge Türkiye’de standart bazı belgelerdir ve bellidir. Ancak yurtdışında çalışmakta olan vatandaşlar için aynı durum geçerli değildir.

Yaşamakta olduğunuz ülkede gelirinizle ilgili resmi bir belge alabiliyorsanız bunu mutlaka almalısınız. Gelirinizi belgelemek için resmi bir evrak alamıyorsanız, çalışmakta olduğunuz kurum, kuruluş veya şirketten adınıza düzenlenmiş olan gelirinizi gösteren bir maaş çizelgesi de alabilirsiniz. Yurtdışında sahibi olduğunuz gayrimenkullerinizin tapuları, kira kontratları ve ikametgahınızı gösterir belgeleri bir araya getirip bankaya teslim etmelisiniz. Eksik bir evrakla karşılaşmamak için önceden bankanın istediği belgeleri görüşüp öğrenebilirsiniz. Kredi almak için başvuru yaptığınız bankanın bulunduğunuz ülkede bir şubesi varsa bu şubeye giderek de detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bankanın sizden talep ettiği tüm belgeleri toparladıktan sonra yeminli tercüme yaptırmak için konsolosluğa gitmeniz gerekiyor. Bu esnada vekaletnameyle kredi çekmeyi düşünüyorsanız vekil belirleme işlemlerinizi de yapabilirsiniz. Konsolosluktaki tercüme işlemleriniz yapıldıktan sonra noter onayı ve apostil yani tüm dünyada geçerli evraklar olduğunu belirten uluslar arası onay mührü yaptırılmalıdır. Kredi başvurusu yapacağınız tüm kurumlar bu mührü kabul etmek durumundadırlar. Krediniz için Türkiye’de yaşayan bir kişiyi kefil olarak göstermeniz de fayda sağlayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir