Zamandan ve paradan kar ettirecek 10 strateji

Reklamlar


Para ve zamandan kar ettirecek 10 strateji

İnsanlar, tasarruf edip bara biriktirerek geleceklerine yatırım yapmayı olukça uzun bir uğraş olarak görebilmektedirler. Bundan dolayı da, genç yaşta para biriktirerek ileride yaşlanınca bu birikimleri harcama düşüncesi birçok kişiye cezp edici gelmez. Çünkü gezip tozmak, eğlenmek ve istediğini almak gençlere hep cazip gelmiştir.

İlerleyen yaşlarınızda değil de genç yaşınızda daha çok para kazanmak ve birikim yapmak istiyorsanız, bunu sağlayabilmek için zamanınızı çok iyi değerlendirmek durumundasınız. Tasarruf ederek birikim yapmaya radikal bir kararla hemen başlamalısınız. Yazımızda sizlere para ve zamandan kar ettirecek 10 strateji hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

1- Satış yapın, satın almayın:

Genç yaşınızda iyi bir geliriniz olsun istiyorsanız, öncelikle kendinize kariyer yapmak için çalışmalara başlamalısınız. Şayet hedeflediğiniz kariyere ulaşamamışsanız bunu dert etmeyin. Para kazanmak için başvurabileceğiniz bir çok yol bulunmaktadır. Önünüze çıkacak olan fırsatları yaratıcı iş fikirlerinizle birleştirdiğinizde, hayal ettiğiniz kazancı fazlasıyla elde edebilirsiniz. Sürekli olarak satın alma alışkanlığınızı bırakmalı, giymeyeceğiniz ayakkabı ya da kıyafetlerinizi önceden satın yeni bir şey alacaksanız o zaman alın. Yani, yeni bir çanta için harcama yapacaksanız, harcayacağınız parayı mevcut çantalarınızı satarak çıkarın.

2- Giderlerinizi frenleyin:

Tasarruflu hareket etmiyorsanız önünüzde ciddi parasal sıkıntıların olması kaçınılmazdır. Giderlerinizin fazlalığı sebebiyle maaşınızı aldıktan 10 gün sonra hiç paranız kalmadığı durumlarda önemli bir sorununuzun olduğunu bilmelisiniz. Bu duruma dur demeniz ve giderlerinizi frenlemeniz gerekmektedir. Bunun için gelir gider tablosu yaparak bütçeleme yapmalı, gelirinizi ve giderlerinizi görerek ekstra harcamalarınıza dur demelisiniz. Para biriktirmek istiyorsanız bunu mutlaka yapmalı, gerekirse ek işler yaparak gelirinizi daha da arttırmalısınız.

3- Para kazandıran aktiviteler keşfedin:

Yaratıcı fikirleriniz varsa bunu öyle bir hale getirin ki size para kazandırsın. Çalışma hayatınızdan arta kalan zamanlarınızda eğlenerek ve sosyalleşerek para kazanabilirsiniz. Mesela, bilgisayar başında çok zaman geçiriyorsanız ek gelir sağlayacağınız para kazanma yöntemleri bulabilirsiniz. Hemen araştırmaya başlayın ve size en uygun ek gelir fırsatlarından birini değerlendirmeye ve para kazanmaya başlayın.

4- Biriktirin:

Para biriktiremiyorum ya da biriktirmek için yeterli gelirim yok gibi mazeretleri bir kenara bırakın. Kararınızı verin ve az da olsa hemen biriktirmeye başlayın. Zamanla göreceksiniz bu sizin için bir alışkanlık haline gelmiş. İlk yapmanız gereken şey; maaşınızı aldığınızda size yetecek kadar parayı alıp, geri kalanını bir birikim hesabına aktarmaktır. Kendinizi buna alıştırdığınızda bakacaksınız ki bir süre sonra oldukça iyi bir birikim yapmışsınız ve hayalleriniz için önemli bir adım atmışsınız.

5- İnternetten faydalanın:

Para kazanma yolları ile ilgili birçok bilgi internette bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kazançlarınızı yasal yollardan sağlamanızdır. İnternette anlatılan birçok yöntem anlatıldığı gibi çok para kazandıracak yöntemler değildir. Bundan dolayı, yaratıcı ve parlak iş fikirleriniz varsa bunları hayata geçirmek için çalışın ve kendi farkınızı ortaya koyun. Para kazanma hayaliyle internetten yararlanan birçok kişinin de kandırıldığını ve paralarını kaybettiklerini de aklınızdan çıkarmayın.

6- Evde yemek yiyin:

Sürekli olarak dışarıda yemek yiyorsanız ekstra para harcıyorsunuz demektir. Bu paralarla evinizin 1 haftalık mutfak masrafını karşılayabilirsiniz. Bu gibi aktiviteler güzeldir, ancak henüz daha geleceğiniz için bir birikim yapmaya başlamadıysanız buna harcadığınız paraları birikimleriniz için kullanabilirsiniz. Merak etmeyin, bunu yaparsanız ileride lüks restoranlarda rahatlıkla yemek yiyecek vaktiniz olacaktır.

7- Hayaliniz için yatırım yapın:

Şayet zengin olmak istiyorsanız, şimdiden ekonomi, finans ve yatırım gibi kavramları tanımalısınız. Yatırım yaparak kısa zamanda zengin olma hayali mantıksız bir düşünce gibi gelebilir. Ancak finans ve ekonomi konularında edineceğiniz bilgi birikimi ile borsa ya da forex gibi piyasalarda bilinçli bir yatırımcı olabilir, gerçekleştirdiğiniz yatırımlarınızla kısa zamanda çok iyi kazançlar sağlayabilirsiniz. Tabi burada önemli olan şey, yatırım yapacağınız alanları çok iyi bilmek ve piyasaları çok iyi takip ederek analiz edebilmektir. Bilinçsizce yapılacak olan her yatırım hüsranla sonuçlanabilir ve kazanacağım derken tüm paranızı da kaybedebilirsiniz.

8- Planlı hareket edin:

Birikimlerinizi değerlendirmek için atacağınız her adımı önceden planlayarak atmalısınız. Bu sayede doğru yatırımlar yapabilir, paranızı ve kendinizi korumuş olursunuz. Basit bir örnekleme yapacak olursak; alışverişe gidecekseniz bunu önceden planlayın. Neye ihtiyacınız var belirleyin ve gereksiz harcamalarınızın önüne geçin. Alacağınız ürünlerin fiyatlarını başka mağazalardaki fiyatlarla karşılaştırın ve en uygun fiyatı bulun. Böyle hareket ederseniz hem aynı ürüne fazla para harcamaktan kurtulursunuz, hem de tasarruf ederiniz.

9- Akıllı telefonunuzdan yararlanın:

Elinizdeki akıllı telefonları yalnızca sosyal medyada gezinmek, oyun oynamak ya da video çekmek için kullanmayın. Akıllı telefonlar için tasarlanan finans uygulamalarını kullanarak paranızı kontrol etmeyi sağlayabilirsiniz. Fiyat karşılaştırma uygulamaları sayesinde de ihtiyacınız olan bir şeyi en uygun fiyattan bulabilir ve alabilirsiniz.

10- Paranızı çarçur etmeyin:

İsraf, sizin cebinize olduğu kadar dünya servetine de en büyük kötülük olarak görülmelidir. Dünya servetini korumak bana mı kaldı? Gibi düşüncelere kapılmayın. Siz kendi üzerinize düşen görevleri yerine getirin. Bu sayede hem kendiniz için hem de milli serveti korumak için önemli bir adım atarsınız. Elektrik ve suyun tasarruf edilmesiyle başlayabilir, hem faturalarınızın düşmesini sağlayabilir hem de gelecek nesillere katkıda bulunabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir