Zorunlu trafik sigortası nedir ve neleri kapsar

Reklamlar


Zorunlu trafik sigortası nedir ve neleri kapsar

Zorunlu trafik sigortasının neyi kapsadığı ve zorunlu olup olmaması hakkında pek çok soru vardır. Bu konuda nedense bir karmaşa vardır. Trafik sigortası nedir? Kasko nedir? Neden zorunludur? Diye pek çok insan soru sorar. Ülkemizde yaklaşık 20 milyona yakın araç vardır. Bunlardan 17 milyona yakın olanı zorunlu trafik sigortası yaptırmıştır. İşte, zorunlu trafik sigortası nedir ve neleri kapsar?

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası, tüm araç kullanan kişilere mecburi olan bir sigortadır. Amacı, herhangi kaza nedeni ile karşı tarafa verilecek olan zararların komple karşılanmasıdır. Olabilecek olan herhangi bir kazada, karşı araca gelecek olan tedavi masrafları da zorunlu trafik sigortasının kapsamındadır. Vefat etme durumunda sigorta kapsamında ödeme yapılır.

Trafik sigortası olmaz ise ne olur?

Türkiye sınırları içinde yaşayan ve motorlu araç kullanan her kişi zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Trafikte seyir halindeyken trafik polisi tarafından zorunlu trafik sigortası olmayan kişilerin araçları trafik şube otoparkına alınır ve araç sahibinin zorunlu trafik sigortası yapmadan otoparktan aracı çıkarmasına izin verilmez. Ayrıca maddi trafik cezası da ödemek zorunda kalır. Her araç mutlaka bu sigortayı yaptırmak ve zamanı dolduğunda yenilemek zorundadır.

Zorunlu trafik sigortası neleri kapsar?

Zorunlu trafik sigortası, kaza anında oluşabilen hastane masraflarını, tedavi masraflarını, sakatlık oluşumunda ve vefat durumunda mirasçılara teminat, araçta olan maddi zararları karşılamaktadır. Fakat tüm bunlar zarar verilen araçta olan maddi hasarlar ve yaralıların masraflarını karşılar. Her yıl sigorta primlerinin değişmesinin başlıca nedeni, Hazine Müsteşarlığı tarafından güncellendiği içindir.

Trafik sigortası ne kadardır?

Trafik sigortası, aracın markasına ve yaşına, ruhsat sahibinin yaşına vs. göre fiyat değişikliği yaşamaktadır. Trafik sigortasında teminatlar ve limitler standart olmasına rağmen, fiyat ve ödeme şekilleri her sigorta firmasında farklı olabilir. Bazı sigorta firmalarında, bazı marka araçlarda ucuz fiyat verilirken, bazı markalara yüksek fiyat verilebilir. Aracın kullanım amacı bile fiyatı değiştirebilir. Aracınıza uygun olanı bulmak için sigorta şirketlerinin bazılarından fiyat istemek en doğrusudur. Bu nedenle 2-3 firmadan mutlaka fiyat alınmalı ve karar öyle verilmelidir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...


fc_paylas.gif (150×23)

Soru sorun cevaplansın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir